انتخاب یک سبک زندگی جدید برای عبور از بحران کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همگی می‌ دانیم که می ‌توانیم در بحران‌ ها تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم. هوشمندانه ‌ترین روش این است که خودمان را با شرایط تطبیق دهیم و یک سبک زندگی جدید کرونایی را انتخاب کنیم.

به نقل از اماج – دکتر سیما سادات لاری، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بیان کرد: شش ماه است که از شیوع کرونا در کشورمان می گذرد؛ بیماری ای که همه جهان را درگیر خودش کرده و مهمان ناخوانده ایست که شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تحت تاثیر قرار داده است.
میزان فوتی ‌ها در کشور ما در آستانه 20 هزار نفر است
وی افزود: تاکنون میزان ابتلا به کرونا در دنیا از مرز 22 میلیون نفر گذشته و 780 هزار نفر در دنیا براثر این بیماری فوت شده اند. در کشور ما نیز میزان فوتی ‌ها در آستانه 20 هزار نفر است. البته هنوز هم نادانسته‌ های ما در برابر دانسته ‌های ما درباره این ویروس بسیار زیاد است و مطمئنا مردم و کادر بهداشت و درمان متحمل رنج‌ های زیادی شده اند. بسیاری از هموطنان عزیزانشان را از دست داده‌ اند. این سردرگمی و بلاتکلیفی که برای برنامه‌ ریزی‌های اقتصادی و زندگی‌ مان وجود دارد، ممکن است همه ما را آزار دهد. در عین حال همگی می‌ دانیم که می ‌توانیم در بحران‌ ها تهدیدها را به فرصت بدل کنیم. هوشمندانه ‌ترین روش این است که خودمان را با شرایط تطبیق دهیم و یک سبک زندگی جدید کرونایی را انتخاب کنیم.
تفویض اختیار به دستگاه ها درباره مجازات متخلفان پروتکل های کرونا
وی در این باره افزود: به این ترتیب این تفویض به بالاترین مقام دستگاه و مدیرکل‌ ها داده شده که اگر در ادارات کسانی پروتکل‌ ها را رعایت نمی‌ کنند، می ‌توانند بدون اینکه این افراد به هیات های بدوی رسیدگی به تخلفات ارجاع شوند، بندهای مجازات توبیخ کتبی و حتی تا کسر حقوق برایشان اعمال شود.
از همه مردم می خواهیم پروتکل‌ ها را رعایت کنند
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: در واحدهای صنفی نیز کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی ‌کنند، ابتدا اخطار می گیرند و بعد از 5 و سپس 10 روز، تعطیلی صنف اتفاق می ‌افتد. از همه مردم می خواهیم پروتکل‌ ها را رعایت کنند. در عین حال ماه محرم را در پیش داریم که فرصتی برای بزرگداشت امام حسین (ع) است، اما با توجه به شرایط کرونا این روند نمی تواند مانند سال ‌های گذشته انجام شود. بر این اساس امیدواریم همه به پروتکل‌ ها و دستورالعمل‌ های بهداشتی محرم عمل کنند.
هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان ها چقدر است؟
دکتر لاری درخصوص هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ ها و میزان پرداخت سازمان‌های بیمه ‌گر در این زمینه، عنوان کرد: در هزینه‌ های درمانی کرونا تمام سعی بر این شده است که به بیماران کمترین فشار وارد شود. اگر کسی نیاز به بستری در آی سی یو نداشته باشد، در بیمارستان دولتی حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان هزینه می کند. اگر نیاز به آی سی یو داشته باشد، اما داروی خاصی نخواهد، به طور متوسط 5 میلیون و 500 هزار تومان هزینه ‌اش می ‌شود. البته این هزینه برای کسانی است که پوشش بیمه‌ ای ندارند. اگر کسی بیمه داشته باشد، 10 درصد این مبالغ را می ‌پردازد. در عین حال افرادی که بضاعت مالی ندارند، می ‌توانند از طریق مددکاری بیمارستان کمک دریافت کنند. در بیمارستان‌ های خصوصی این هزینه بین دو تا 2.5 برابر است.
وی افزود: افرادی که جزو گروه‌ های آسیب ‌پذیر بودند و یا از طریق مراکز 16 ساعته و 24 ساعته اقدام کردند، تست‌  مولکولی ‌شان رایگان بوده است. در عین حال، کسانی که جزو گروه ‌های آسیب‌ پذیر نبودند، نرخ دولتی تست برایشان 230 هزار تومان بوده است و نرخ مراکز خصوصی هم حدود 450 تا 520 هزار تومان است.
هر بیمار کرونا، چند روز در بیمارستان بستری می شود؟
وی ادامه داد: تاکنون 91 هزار مورد از مدارک بیماران بستری مبتلا به کرونا به بیمه سلامت ارسال شده که به طور متوسط 540 هزار روز بستری را بیمه سلامت پوشش داده است؛ یعنی هر بیمار شش روز به طور متوسط در بیمارستان بستری بوده است. در عین حال بیمه سلامت تغییراتی در گایدلاین ‌ها ارائه داده و محدودیت‌ هایی را برداشتند و تغییراتی در آزمون ‌های وسع داده ‌اند.
حضور 7500 ناظر بهداشت محیط در حوزه های کنکور سراسری
وی درخصوص وضعیت رعایت پروتکل ‌ها در کنکور سراسری، بیان کرد: حدود 7000 تا 7500 ناظر بهداشت محیط در سراسر حوزه‌ های کنکور حضو دارند. طبق تصاویری که از استان ‌های مختلف ارسال شده، پروتکل‌ ها به خوبی رعایت شده است. از آنجایی که تجربه این کار در آزمون دکترا وجود داشت و شاهد رضایت90 درصدی بودیم، آزمون سراسری نیز به خوبی برگزار می ‌شود. به هر حال فاصله‌ گذاری بیشتری انجام و قرار شد حوزه‌ های بزرگتری در اختیار قرار گیرد. به نظر می‌ رسد در روزهای آتی هم این آزمون با کمترین آسیب و به خوبی برگزار شود. باید توجه کرد که داوطلبان با کد ملی در سامانه سیب ثبت می شوند و می‌ توان آنها را رصد کرد.
دکتر لاری در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت شیوع کرونا در کشور، یادآور شد: تقریبا در موج دوم کرونا هستیم. بسیاری از استان ‌ها موج دوم را تجربه می‌ کنند. برخی از استان‌ هایمان موج دوم را شدیدتر تجربه کردند، برخی استان‌ ها خیلی ملایم موج دوم را رد کردند. در برخی استان‌ ها مانند، خوزستان 10 هفته در پیک قرار داشتیم. خوزستان دوران سختی را گذراند. در عین حال درباره کرونا نمی ‌توان اظهار نظر قطعی ارائه داد. زیرا هر رفتاری که انجام دهیم و هر تغییر در رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، دو هفته بعد تاثیرش را بر روی پروتکل‌ های بهداشتی نشان می ‌دهد و چهار هفته بعد بر روی میزان فوتی‌ ها تاثیرش را نشان می ‌دهد.
کاهش 25 تا 30 درصدی بستری های کرونا
وی افزود: در حال حاضر نسبتا روند نزولی باثبات و آهسته ‌ای را طی می ‌کنیم و بستری ها 25 تا 30 درصد کاهش داشته است. وقتی میزان بستری کاهش می ‌یابد، یک نویدی برای ما است چراکه در دو هفته آینده، آمار فوتی ‌هایمان هم سیر کاهشی خواهد داشت.
سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: بخشی از آمار ابتلاها، به میزان تست و بیماریابی وابسته است. برای برخی استان‌هایمان نگرانیم. مانند فارس که هنوز پیک خیلی شدیدی را تجربه نکرده است. البته مدیریت خوبی انجام می‌ دهد. استان سیستان و بلوچستان را مرتبا رصد می ‌کنیم که فعلا ثبات خوبی دارد. یزد برایمان مهم است. از آنجایی که گیلان و قم موج شدیدی را تجربه کرده بودند و اکنون کمی روند صعودی دارند، برایمان مهم است. اکنون مازندران بدترین وضعیت را دارد. مسافرت ‌ها به این استان هم این وضعیت را دامن می ‌زند. به محض اینکه رفتارمان تغییر کند، آمار می ‌تواند در نوسان باشد. به طور کلی روند بیماری شیب نسبتا ملایم و نزولی را طی می کند.
عزاداری در فضاهای سربسته ممنوع
دکتر لاری در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مراسم در فضاهای سربسته در محرم، گفت: به هر حال زمانی که یک بحران پیش می ‌آید، ممکن است خیلی فرصت هماهنگی نباشد و تناقضاتی در بخش‌ های مختلف ایجاد شود. محرم برای ما بسیار مهم است. بسیاری از هیات ‌ها و مداحان اعلام کردند که تغییرات کرونایی در برگزاری مراسم‌ ها داده ‌اند. حتی مخارج مراسم ‌شان را صرف امور خیریه کردند. بحث نذر ماسک مطرح شد و اقدامات خوبی انجام شد. البته فصل ‌الخطاب ما همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، دستورالعملی است که ستاد ملی کرونا تصویب کرده و وزارت کشور آن را ابلاغ کرده است. متن دستورالعمل واضح است. در ستاد ملی کرونا هم تاکید شده که عزاداری در فضای سربسته ممنوع است و بهتر است نذورات در قالب جیره‌ های خشک باشد.
سلامت مردم شوخی بردار نیست/ شور حسینی باید با شعور همراه باشد
وی همچنین درخصوص نحوه مجازات افرادی که پروتکل‌ های بهداشتی را در محرم رعایت نمی ‌کنند، اظهار کرد: جلساتی با سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد که متعهد به رعایت پروتکل‌ ها شدند و وزارت کشور پروتکل‌ ها را ابلاغ کرده و وزارت بهداشت ناظر بر رعایت پروتکل‌ها است. وزیر بهداشت اعلام کردند که سلامت مردم شوخی بردار نیست. کادر بهداشتی و درمانی واقعا فشار وحشتناکی را تحمل کردند، خیلی از آنها مبتلا شدند و خیلی از آنها را از دست داده ‌ایم. برخی از کادر بهداشتی و درمانی در مکان های دیگری ساکن شدند و همراه خانواده‌ هایشان نمی‌ روند. کادر بهداشت و درمان خسته ‌اند و در عین حال نگران مردم و نگران پاییز هستند. کادر درمانی نیاز به تجدید قوا دارند. اصلا از این موضوع کوتاه نمی ‌آییم. از نظر شرعی و انسانی هم درست نیست که عزاداری که جنبه عقلانیت و معنویت دارد، منتهی به این شود که سلامت مردم را تهدید کند. این شور باید با شعور همراه باشد، قطعا نظارت زیادی روی این موضوع داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا