گلی زیبا که باعث سکته قلبی می شود

خرزهره درختچه‌ای است که بوییدن گل آن می‌تواند باعث ضربان نامنظم قلب و در نتیجه سکته قلبی شود.
به نقل از اماج؛ خَرزَهره، جُور، کیش درختچه ای سمی و همیشه سبز از راسته گل سپاسی سانان، تیرهٔ خرزهره ایان است که به طور معمول در پارک ها برای اهداف زینتی کاشت می شود. این گیاه را در فارسی گیش، شبرنگ، جار، پهی و پی خوره نیز می نامند. برگ خرزهره به برگ بید شبیه است ولی از برگ بید ستبرتر و بزرگ تر است. گل های سرخ و سفید دارد و حیوانات اگر برگ آنرا بخورند می میرند.

مسمومیت گیاهی با گیاه خرزهره خیلی شایع اتفاق می افتد و زیاد هم دیده می شود به این خاطر که بیشتر در دسترس شهروندان بیشتر قرار دارد. خیلی از افراد این گیاهان را در باغچه هایشان می کارند چون اعتقاد بر این است که گیاه خرزهره باعث می شود پشه ها از محیط منزل دور شوند.
از این رو مردم این گیاه را در حیاط و یا باغچه های منزلشان می کارند؛ حتی این گیاه را در کنار خیابان ها و پارک ها نیز مشاهده می کنیم.
تمام قسمت های این گیاه اعم از گل، دانه، برگ و ساقه اش حاوی یک ماده سمی است که روی بافت قلب اثر می کند، اثرات شبیه به دارویی مثل دیگوکسین را دارد که روی قلب اثر می کند و می تواند باعث ایست قلبی و ایجاد ضربانات نامنظمی در قلب شود و در نهایت منجر به مرگ افراد می شود.
به همین خاطر ما توصیه می کنیم که اگر در باغجه منازلمان این گیاهان را داریم و یا اگر در پارکها می رویم و و این گیاهان را می بینیم؛ خیلی مراقبت کنیم بچه هایمان چون گل های قشنگی دارند این گل ها را بو نکنند و به دهانشان نبرند؛ چرا که این ماده فوق العاده سمی و کشنده است و درمان اختصاصی دارد و بسیاری از موارد تا شروع درمان ممکن است زمان زیاد ببرد و ناخواسته منجر به مرگ افراد شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا