حامی ورزشکاران ایرانی از مطالبات خود از باشگاه استقلال خوزستان پرده برداشت

سالم چیگل حامی ورزشکاران ایرانی خواستار شفاف سازی و مطالبات خود از باشگاه استقلال خوزستان شد.

به گزارش خبرگزاری آماج ؛ ماجرا از آن جا شروع می‌شود که تیم استقلال خوزستان در سال ۲۰۱۷ برای شرکت و حضور در لیگ قهرمانان آسیا و بازی با تیم الهلال به عمان آمد. استقلالی‌ها با مشکلات عجیب و غریب مالی دست و پنجه نرم می‌کردند.

طبق رسم وفاداری و میزبانی در فرودگاه آنان را مورد استقبال قرار دادند. آژانس مربوطه بدعهدی کرده و هزینه‌ها را انتقال نداده بود. هتل اجازه ورود به بازیکنان را نمی‌داد و آنان ساعات طولانی در لابی هتلی سه ستاره منتظر بودند. چرا که در بازی‌هایی به این شکل باید میزبان و میهمان در هتل‌های ۵ ستاره و دارای سالن کنفرانس و نشست خبری باشند.

مسئولین کاری از پیش نمی‌بردند. سالم چیگل که در آن زمان مسئولیت برگزاری مسابقات در AFC را بر عهده داشت، پس از تماس‌های مکرر از طرف فدراسیون فوتبال و استانداری خوزستان، پذیرفت تا از بازیکنان حمایت کند.

به سرعت و ظرف مدت ۵ ساعت و با کمترین هزینه، محل تمرین، کلینیک و پزشک مخصوص زمین، آتش نشانی، میهمانان و تشریفات را به صورت رایگان برای ۶۵ نفر فراهم کرد. بازیکنان فقط هزینه اسکان و خوراک هتل خود و داور مسابقه را پرداخت کردند و تماشاگران زیادی به آنجا می‌امدند.

سالم چیگل حامی ورزشکاران ایرانی درباره این موضوع می‌گوید: از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میزبان مسابقات لیگ جام باشگاه‌های آسیا بودیم. کشور ثالث کشور عمان بود. تیم‌های باشگاهی عربستان هم به دلیل ناامنی در ایران و بعد از اتفاقات رخ داده در سفارت و کنسولگری کشورشان در ایران، قبول نمی‌کردند که به این کشور سفر کنند. موضوع سیاسی را به ورزش ربط دادند. البته از نظر من ایران یکی از کشورهای امن در منطقه محسوب می‌شود. حتی با وجود آقای تاج در سمت نایب رییسی AFC که یک شغل تشریفاتی بوده، سودی برای ایران نداشته و تاکنون هم ایران به حق و حقوق خود نرسیده است.

او ادامه داد: هر ساله ۴ تیم در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کند و ما بیش از ۱۸ مسابقه را در این جام و با حضور تیم‌های اول تا سوم لیگ و قهرمان جام حذفی برگزار می‌کردیم. استقلال تهران، پرسپولیس تهران، تراکتورسازی تبریز، استقلال خوزستان، ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه تیم‌هایی بودند که کشور ثالث خود را عمان انتخاب می‌کردند.

او با اشاره به برگزاری مسابقات متعدد برای ملی پوشان و تیم‌های ایرانی افزود: ما بیش از ۱۳ مسابقه برای تیم‌های مختلف ازجمله سپاهان ۴ مرتبه، ذوب‌آهن ۳ مرتبه و پرسپولیس ۴ بازی را برگزار کردیم. که این تیم‌ها هزینه های خود را با اعمال تخفیف من پرداخت و همچنین اسپانسری این تیم‌ها را هم به عهده داشتم. اسم شرکت ما هم بر روی پیراهن بازیکنان چاپ می‌شد. در زمان کی روش ۲ مرتبه میزبان تیم ملی، ۱ مرتبه هم میزبان تیم ملی امید، ۱ بازی هم تیم نیروهای مسلح ارتش‌های جهان و ۲ رویداد هم تیم‌های ملی جوانان به عمان آمده و میزبان آنان بودیم.

چیگل از داستان حضور استقلال خوزستان و اقدامات وی برای فراهم کردن آسایش روانی بازیکنان و تیم گفت: آن روز به مسئولین فدراسیون گفتم که نامه‌ای را تهیه و من طبق آن کار‌ها را انجام می‌دهم. آقای اسدی دبیر کل فدراسیون نامه‌ای را با این موضوع و البته پرداخت مبلغ به تومان را خطاب به من تنظیم کرد در صورتی که من هزینه‌ها را به دلار واریز کردم. قرار بود طی یک هفته این مبلغ به حساب من بازگردد. مبلغ حدود ۶۳ هزار و ۸۰۰ دلار برای این تیم واریز کردم چون چند روزی را زودتر به عمان آمده و ۵ روز در آنجا بودند. استاندار خوزستان هم اطمینان خاطری جهت بازگشت هزینه‌کردها به من داد.

مدیر عامل اسبق باشگاه فرهنگی ورزشی بیمه ایران عنوان کرد: سال ۲۰۱۸ هم دیداری بین دو تیم الاهلی عربستان سعودی و تراکتورسازی تبریز برگزار شد. در آن زمان آقای آجرلو مدیرعامل بود که همین مشکل مشابه استقلال خوزستان را داشتند. من مبلغ ۳۸ هزار و ۵۰۰ دلار را برای آنان واربز کردم اما در این مدت و پس از جابه جایی اجرلو، این موضوع به بخش خصوصی واگذار شده بود و پرداختی به من نداشتند.

او گفت: تمام تیم‌ها هزینه های خود را پرداخت کردند و به حدی میزبانی خوب بود که هم تیم های ایرانی و هم تیم های عربستانی و AFC از نحوه برگزاری مسابقات رضایت کامل داشتند و چندین مرتبه در هر بازی از ما تقدیر و تشکر کردند. ما میزبانی و مسابقات را طبق قوانین وضع شده کنفدراسیون فوتبال آسیا و بدون هیچگونه جریمه‌ای اجرا کردیم. اما این دو تیم‌ مبالغی را که من بدون چشم داشت به آنان کمک کردم را پرداخت نکردند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون هیچ اقدامی نکردید، اظهار کرد: متاسفانه بیش از ۴ سال هست که از این مبلغ گذشته و حتی به کمیته انضباطی اعلام کردیم. در سال‌های اخیر آقای تاج رییس اسبق فدراسیون فوتبال، طی مکاتبات زیادی مانع پیگیری من شد. همچنین مسئولین و مدیران تغییر کردند. حتی من به آنان پیشنهاد بازگشت کالا در قبال مبلغ هزینه‌کرد خود را دادم، اما هنوز بعد از گذشت این سال‌ها اتفاقی رخ نداده است. من حتی می‌توانم مستندات و مکاتباتی که داشتم را هم رسانه‌ای کنم.

سالم همچنین از میزبانی اصفهانی‌ها در ایران تصریح کرد: در سال 2016 حدود ۱۲۰ بازیکن عمانی و در شش رشته از جمله هندبال، والیبال، دوومیدانی و بسکتبال را در رده نوجوانان به اصفهان اعزام کردیم. میزبانی خوب اصفهانی ها در ایران نقطه مثبتی بود و بازتاب بسیار خوبی در مطبوعات عمان داشت. البته دو مرتبه هم میزبانی تیم ملی تکواندو را در تهران انجام دادیم که مقامات ورزشی عمان رضایت کامل را داشتند.

سرمربی اسبق تکواندوی کشور از رویدادهای اخیر و هماهنگی‌های مربوط به آن توضیحاتی را عنوان کرد: اخیرا هم آمادگی خود را جهت حضور تیم ملی امید در عمان، برگزاری اردویی برای تیم فولاد مبارکه در بهمن ماه و برپایی اردویی مشترک با استقلال را اعلام کردیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رابطه ایران و عمان از لحاظ دیپلماسی، سیاسی و اقتصادی سالیان سال است که خوب بوده و از لحاظ ورزشی هم در حال توسعه است. به نظر من می‌تواند یکی از میزبان های خوبی در اردوهای مشترک بین باشگاه‌ها و تیم های ملی در همه رشته‌ها باشد.

اما به راستی فدراسیون فوتبال بعد از پرداخت هزینه‌های گزافی که برای مربیان خارجی انجام می‌دهد، باید فکری هم برای حامیانی کند که در این سال‌ها گمنام ماندند و همچنان حس وطن دوستی در آنان موج می‌زند. چرا که این خلف وعده‌ها جبران نشدنی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا