انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت

براساس آخرین خبرهای بدست آمده، انجام فصل دوم کاوش های باستان شناسی تپه عصر مفرغ در سردشت صورت پذیرفت.

مهناز شریفی گفت: تپه بروه در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی و در جنوب غربی دریاچه ارومیه قرار دارد.
استادیار پژوهشکده باستان شناسی با بیان اینکه این تپه از یک سو در نزدیکی رودخانه زاب کوچک و از سوی دیگر در میان ارتفاعات و جنگل های سردشت و در موقعیتی کاملا کوهستانی قرار گرفته، تصریح کرد: تپه بروه متعلق به اوایل هزاره سوم قبل از میلاد، عصر مفرغ قدیم و ساکنان بومی منطقه است، مکانی که اقوام مهاجر تازه وارد کورا-ارس به منطقه راه نیافته اند.
او با اشاره به اینکه تپه بروه به عنوان یکی از کانون های حوزه نفوذ سفال نارنجی رنگ انتخاب و مورد کاوش قرار گرفت، افزود: عصر مفرغ قدیم همواره با سفال های سیاه با نقش کنده یانیقی شناخته می شود و گونه سفال نارنجی مفرغ قدیم به ندرت مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفته و شناخت محدودی نسبت به این سنت فرهنگی وجود دارد.

این باستان شناس اظهارکرد: آنچه اهمیت این محوطه را نشان می دهد انباشت ضخیم این دوره است که بجز در حسنلو VII و حسنعلی و مواد فرهنگی پراکنده در بررسی های سطحی، آثار و شواهد آن در کاوش های باستان شناسی با حجم انباشت هفت متر و به ضخامت بروه بدست نیامد که نشانگر استقرار طولانی مدت در این تپه است.

او وجود دیوار خشتی و بقایای معماری بدست آماده در کاوش را نشانگر استقرار دائم اقوام بومی ساکن هزاره سوم قبل از میلاد در حوضه جنوبی دریاچه ارومیه برشمرد که برای نخستین بار در کاوش های باستان شناسی بروه بقایای استقرار دائم این اقوام بدست آمده و شناسایی شده است.

شریفی اظهار کرد: تاکنون در حوزه شمال غرب ایران بقایای معماری ساکنان بومی منطقه شناسایی نشده بود و صرفا از مهاجران تازه وارد از قفقاز اطلاعات باستان شناختی وجود داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا