نشست خبری کنگره ملی بانوی ایرانی «باور»

نشست خبری کنگره ملی بانوان ایرانی(باور) با حضور «خاطره استاد رضایی»؛ رییس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران و تنی چند از اعضای این کمیسیون و اصحاب رسانه چهارشنبه 31 خردادماه ۱۴۰۲ در محل اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش آماج به نقل از اتاق تعاون استان تهران، استاد رضایی در ابتدای این نشست با بیان این که 9800 تعاونی در کل کشور مربوط به بانوان است افزود: این تعداد در 24 گرایش در حال فعالیت هستند که امیدواریم در آینده شاهد بیشتر شدن این آمار از سوی بانوان باشیم.

حقوق اساسی بانوان

استاد رضایی ضمن بیان این که آموزش، سلامت، غذا، مسکن و اشتغال از حقوق اساسی بانوان است گفت: امیدواریم که این نشست‌ها به سمت کسب و کار و آرامش بانوان ایرانی و خانواده‌های‌شان سوق پیدا کند.

رییس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران ضمن بیان این که طی سال‌های اخیر تمام تلاش اتاق تعاون ایران این بوده که ضعف‌های ساختاری و کسب و کار بانوان برطرف شود با اشاره به برنامه هفتم توسعه افزود: از طریق فراکسیون تعاون و فراکسیون زنان تلاش کردیم به بخش تعاون و به ویژه بخش زنان در لایحه هفتم توجه شود و امیدواریم تا مرحله تبدیل شدن لایحه به قانون، به مسئله تعاون در برنامه توجه شود.

گلایه از نادیده گرفته شدن بخش تعاون

استاد رضایی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به اینکه قانون اساسی، اقتصاد کشور را به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم کرده، خاطرنشان کرد که در این تقسیم‌بندی، بخش تعاون نادیده گرفته شده مثلا هیچگونه حمایت مالی در حوزه مسائل زنان به دلیل نداشتن ردیف بودجه صورت نگرفته که همین نادیده گرفته شدن، این بخش را با چالش‌هایی مواجه کرده و در تلاش هستیم که حتی با وارد کردن منابع غیررسمی به این حوزه این چالش‌ها را برطرف کنیم.

رییس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران افزود: از آنجا که نگاه کلی ما این است که تمام خانواده ایران‌زمین حق زندگی دارند بنابر این تلاش بر این است که به هر نحوی مشکلات بخش آگاهی‌رسانی در حوزه مسائل مربوط به بانوان مرتفع گردد. اگر قرار است جامعه ایران سلامت و پرقدرت باشد باید جامعه زنان مد نظر قرار گیرد.

اعتمادسنجی منابع غیررسمی

استاد رضایی در در مورد اینکه منابع غیررسمی که قرار است به این حوزه ورود کنند چگونه مورد اعتمادسنجی قرار می‌گیرند گفت: برگزاری‌هایی که مجوز اماکن می‌گیرند عملا از نظر قانون رسمیت پیدا می‌کنند. اما اینکه در حوزه تخصصی چگونه رسمیت و اعتمادسازی صورت می‌گیرد بحث دیگری است. خیلی از همکاران ما در سالن‌های غیررسمی در حال برگزاری این همایش‌ها و آموزش‌ها هستند؛ زیرا بخش خصوصی هستند و برگزاری چنین همایش‌هایی با این شرایط برای‌شان حائز اهمیت است. به طور کلی تعصب خاص بر روی این مورد به لحاظ تخصصی وجود ندارد. اما وقتی این همایش‌ها و آموزش‌ها حالت کنگره به خود می‌گیرد، بحث تخصص و جامعه هدف نمود پیدا می‌کند.

ایده اصلی برگزاری این کنگره

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در مورد اینکه ایده اصلی برگزاری این کنگره توسط چه شخص یا اشخاصی ارائه شد گفت: نمی‌توان گفت چه کسی مبدع برگزاری این همایش بود. به طور کلی جامعه بزرگ خانواده‌های ایرانی به توجه نیاز دارد. اگر به بانوان‌مان توجه نکنیم این توجه از سوی دیگران به سوی آنها اعمال می‌شود. در واقع اگر به طور تخصصی به بانوان سرزمین‌مان فضای رشد ندهیم این خطر وجود دارد که از جاده‌های انحرافی این فضا در اختیارشان قرار گیرد. مشکلات موجود یک ریشه دارد که این ریشه به حداقل دو دهه گذشته باز می‌گردد. این ایده از جمع بانوان تعاونگر عضو کمیسیون اتاق تعاون ایران به همراه جامعه تخصصی که دغدغه‌مند این موضوع بود شکل گرفت و با تقسیم کار سعی در عملیاتی کردن آن نمودیم.

بودجه ناکافی

ایشان در مورد ارائه بودجه ناکافی از سوی دولت به بخش تعاون به گفت: این به نگاه دولت‌ها برمی‌گردد. نگاه دولت‌ها به این مقوله کاملا متفاوت است. نگاه به واژه تعاون از سوی دولت‌ها نگاهی کاملا سلیقه‌ای است. بعد از جنگ، فعالیت بخش تعاون آغاز شد بعد از مدتی دچار یک وقفه شد و با تغییراتی فعالیت خود را ادامه داد. اینکه نگاه دولت سیزدهم چگونه است باید بگوییم امیدواریم با توجه به تریبون‌های قوی که دولت سیزدهم در اختیار دارد و همچنین بیانات رهبری که فرمودند «تعاون، اقتصاد ملی و مردمی است و باید به آن بها داده شود» امیدواریم که شاهد تغییرات مثبت در این زمینه باشیم.

یکی از رسالت های کنگره باور آموزش و پژوهش می‌باشد.

«سعیده مخلصی» دبیر کنگره ملی بانوی ایرانی (باور)‌ نیز در ادامه این نشست، یکی از رسالت های این کنگره را سیاستگذاری کمیته علمی با محور آموزش، پژوهش و مطالعات عنوان کرد و گفت: در چند ماه گذشته در کمیسیون های مختلف ورود کردیم و توانمندی ها را ارائه کردیم.

وی گفت: اشتغالزایی پایدار و امنیت زنان در بستر خانه و خانواده ، امنیت در جامعه و فضای کسب و کار در بخش خصوصی وساختار دولتی رفع چالش های اقتصادی در حاشیه کلان شهرها و مرزهای کشور در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار می گیرد از این رو رویدادهای تخصصی را به سمت مسئولیت پذیری اجتماعی و فضای کارآفرینی اجتماعی می بریم همچنین تعامل و حمایت های خوبی از سوی دانشگاه ها و پژوهشکده ها و نهادهای مربوطه صورت گرفته است.

مخلصی عنوان کرد: در پایان این کنگره سند ملی زیست بوم تعاون در بخش بانوان تدوین می شود.

در ادامه دبیر کنگره از تدوین سند زیست بوم زنان تعاونگر در پایان کنگره خبر داد و گفت: همکاری و همراهی اقشار مختلف بانوان، شرطی مهم و حیاتی در تحقق اهداف سند ملی تعاون و زیست اجتماعی اقتصادی زنان به شمار می‌رود.
وی در تشریح فرایند اجرایی کنگره گفت: کنگره از چهار بخش مختلف اعم از سخنرانی، پنل های تخصصی و پرسش و پاسخ، میز خدمت و نمایشگاه جانبی تشکیل شده و صرفنظر از تدوین سند ملی زیست بوم پایدار زنان تعاونگر، اهدافی همچون توسعه شبکه سازی، تقویت سرمایه اجتماعی تعاونی ها، گسترش فرهنگ تعاون و نهادینه شدن فرهنگ مشارکت اجتماعی از طریق تعاونی ها و تدوین ساز و ایجاد زیر ساخت پایداری مشاغل بخش تعاون را دنبال می کند.
به گفته دبیر کنگره ملی بانوان ایرانی، (باور )این کنگره با حضور معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و امور بانوان و خانواده، وزارت کشور، معاونت امور بانوان استانداری ،معاونت دادستان کل کشور در حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرایم ، معاونت وزارت صمت مرکز ملی فرش ، و نماینده محترم مجلس شورای انقلاب اسلامی ، فراکسیون های مرتبط از مجلس شورای انقلاب اسلامی ، سازمان های مردم نهاد فعال کشور ، مراکز علمی پژوهشی اععم از دانشگاه ها ،پژوهش مجلس ، گروه های غیر دولتی اعم از اتحادیه ها و تعاونی ها، انجمن های صنفی تعاونی و کلیه نهادهای فعال در حوزه زنان و جوانان برگزار خواهد شد.

برگزاری نمایشگاه های توانمندی بانوان

آقای قدمی ریاست شورای سیاست‌گذاری از استقبال بینظیر بانوان کشور در رویدادخبر داد و در خصوص بخش‌های مختلف کنگره افزود:

با توجه به اهمیت جایگاه بانوی ایرانی در عرصه اجتماعی و اقتصادی، و با نگاه همه جانبه به نیازها و توانمندی‌های بانوان در چند بخش طراحی شده است:

-در پنل‌های رویداد شامل:

پنل‌حقوقی بانوان/پنل مسئولیت اجتماعی/پنل زیست بوم بانوی ایرانی و گذارش پایداری کسب‌وکار/پنل اقتصاد و بازرگانی/مقامات و دست‌اندرکاران پاسخگوی سوالات مخاطبین خواهند بود.

-در بخش آموزش اساتید بنام کسب‌وکار کشور به آموزش مخاطبین خواهند پرداخت.

-در میزهای مذاکرات مستقیم B2B و B2G به اشتراک‌ گذاری توانمندی‌ها و هم‌افزایی و مانع‌زدایی از کسب‌وکار بانوان خواهیم پرداخت.

-نمایندگان سازمان‌ها در میزهای خدمت پاسخگوی مخاطبین خواهند بود.

-همچنین ایشان از برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های بانوان، و معرفی بانوان توانمند حوزه‌های مختلف در حاشیه رویداد خبر داد.

سهم بانوان از کسب و کارهای فضای مجازی

در ادامه نشست خانم «شاه اسماعیلی»؛ کارشناس امور زنان با تاکید بر اینکه باید بازگشت موثری به حوزه زنان، اشتغال و توانمندی آنان داشته باشیم گفت: نرخ مشارکت زنان در اقتصاد از 17 درصد قبل کرونا به 13 درصد کاهش یافت اما نباید فراموش کنیم که در عرصه‌های غیررسمی مانند اشتغال، فضای مجازی و اینستاگرام 70 درصد کسب و کارها مربوط به زنان است.

همچنین به گفته شاه اسماعیلی بخش تعاون، سرمایه اجتماعی بالایی ندارد و متأسفانه استیلای گفتمان سرمایه‌داری در کشور حکمفرماست. ما تلاش کردیم در قالب کنگره زنان به تدوین سند کسب و کار بانوان بپردازیم و در این سند تلاش می‌شود از کنشگری اجتماعی زنان و کسب و کار آنان حمایت شود.

رفع چالش‌های اقتصادی بانوان

از طرفی سمیه رضوی عضو پنل تخصصی استاندارد و مسئولیت اجتماعی که در این نشست خبری حضور داشت گفت : جهانی‌ که امروز، آن را تجربه می‌کنیم، مملو از فرصت‌ها و تهدیدهای نو و جدید است. می‌توانیم با چند برابر کردن رفتار مسئولانه گشایشی در رویایی با چالش‌های بزرگ، تاثیر واقعی بگذاریم.

بدین منظور امروزه بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها از طریق خود اظهاری و خود ناظری بر محور استانداردهای بین المللی تلاش می‌کنند تا در مسیر توسعه پایدار بین سود و منافع اقتصادی کسب وکار و منافع عمومی جامعه تعادل ایجاد کنند.

رضوی تصریح کرد : دستیابی فراگیر به اهداف توسعه پایدار نیازمند به پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه در جهت ایجاد رفاه، رفع فقر و هر نوع محرومیت و تلاش برای توسعه و تعاون عمومی بین همه مردم است.

توسعه جوامع محلی

اما «شهیدیان»؛ رئیس مرکز ترویج و آموزش مسئولیت اجتماعی گفت: مسئولیت‌پذیری اجتماعی و توسعه جوامع محلی و ارتباط جوامع محلی با کنشگران اجتماعی به عنوان مطالبه فردی و اقتصادی در شهر و روستا به‌شمار می‌رود.

به گفته وی؛ در شرکت‌های تعاونی 7 نفر و در شرکت‌های خاص یک نفر وجود دارد.

حمایت از یک بانوی حمایت از یک خانواده و جامعه است.

همچنین در ادامه دکتر سحر ناصر بخت ، عضو پنل تخصصی حقوقی کنگره باور،گفت : منشأ هر کار بزرگی زن است، زن کتابی است که جز به مهر و محبت خوانده نمی شود

زنان در دایره اجتماع بسیار وسیع و گسترده عمل کرده اند در همین راستا در کنگره ملی بانوی ایرانی توانمندی های زنان را به تصویر میکشیم

و در قالب حقوقی به مشکلات زنان بزه دیده و کسانی که دچار آسیب های اجتماعی شده اند خواهیم پرداخت که این شروعی برای کمک کردن به این افراد باشد و راهی هموار در مسیر زندگی شان میسر گردد چرا که هر فردی در جامعه از حقوق شهروندی برخوردار است و حمایت از یک بانو حمایت از یک خانواده و جامعه است.

مشکلات کسب و کار زنان

در پایان نشست، «دکتر قهرمانی»، کارشناس حوزه زنان، نبود سیاست کلان در حوزه زنان را از مشکلات کسب و کار آنان دانست و گفت: در کنگره ملی زنان تلاش می‌شود مواردی که در ارتباط با کسب و کار زنان باعث ایجاد جرم و بزه می‌شود، شناسایی و معرفی شود. در حالت کلی ارتکاب جرم زنان کمتر و درصد بزه‌دیدگی آنان بیشتر است، اما وقتی قرار باشد زنان حضور پررنگ‌تری در اجتماع داشته باشند، آسیب‌پذیری آنها هم بیشتر می‌شود.

وی گفت: اگر در قانون مبارزه با پولشویی دقت نشود، زنان می‌توانند در کسب و کارهای خود دچار بزه شوند، بنابراین کمک می‌کنیم میزان جرم و بزه‌دیدگی زنان در کسب و کارهای اجتماعی کاهش پیدا کند.

وی همچنین یکی از موانع را رویکرد فقهی و اجازه حضور زنان در اجتماع و در عرصه بین‌المللی منوط به اجازه شوهر عنوان کرد و گفت: در این زمینه باید سند جامع زنان تهیه شود. ما هنوز سیاست کلی در حوزه زنان نداریم. در این زمینه دچار سردرگمی هستیم و حوزه زنان در 10 سال آینده بسیار مهم خواهد شد.

لازم به ذکر است 25 مرداد ماه امسال اولین کنگره ملی بانوی ایرانی (باور) برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا