منطقه آزاد انزلی در آستانه جهانی شدن

مدیران مراکز تجاری ایران در خارج از کشور برای معرفی فرصت‌ها ومزیت‌های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی اعلام آمادگی کردند.

به گزارش آماج به نقل از پول نیوز، مدتهاست تحریم هستیم و هر بار سعی داریم تحریم‌ها را ناکارآمد نشان دهیم. اما واقعیت چیز دیگری است و تحریم تاثیرات خودش را بر اقتصاد گذاشته است. برای آنکه بتوانیم از این تحریم‌ها عبور کنیم، باید به رایزنی گسترده در سطح جهان بپردازیم تا ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم و با استفاده از تعامل با کشور‌های دیگر، به اهداف خود دست یابیم.

رایزنان مغفول مانده

برای تحقق این مهم، افرادی تحت عنوان رایزن اقتصادی در سفارتخانه‌های ایران در جهان منصوب شدند تا با رویکرد صرف اقتصادی، در قالب گفتگو به ارایه توانمندی‌ها ایران، ظرفیت‌های موجود و نیاز‌های کشور بپردازند. اگرچه افراد به سرعت منصوب شدند، اما در عمل اتفاق خاصی نیفتاد و این رایزنان اقتصادی به جای آنکه به شناسایی توانمندی‌های متقابل بپردازند و چالش‌های واردکنندگان و صادرکنندگان را مدیریت کنند، در گوشه‌ای سفارتخانه بدون تاثیر موثر، حقوق و حق ماموریت دریافت کردند.

مطالبه گری از رایزن اقتصادی

بحثی که بار‌ها در این زمینه مطرح شد، این بود که وقتی رایزنان اقدامی انجام نمی‌دهند، بهتر است در قالب مطالبه گری، به سراغ آنان رفت و ایجاد انگیزه کرد، رویکردی که بتازگی در منطقه آزاد انزلی شاهد بودیم. در این زمینه منطقه آزاد انزلی اعلام کرد که در راستای بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مختلف کشور در مسیر معرفی فرصت‌ها و مزیت‌های منطقه آزاد انزلی در معادلات منطقه‌ای و بین المللی ایران و همکاری‌های منطقه‌ای حوزه اوراسیا و جنوب آسیا؛ مدیران این سازمان در نخستین نشست مدیران مراکز تجاری ایران در خارج از کشور حضور یافتند.

ارایه ۱۰۰ فرصت شغلی

براین اساس در اولین همایش رو در رو با ۴۵ مدیر مراکز تجاری ایران در کشور‌های مختلف که از سوی گروه هماهنگی امور رایزنان بازرگانی و مراکز تجاری خارج از کشور سازمان توسعه تجارت در سالن خلیج فارس مرکز بین المللی نمایشگاهی ایران در تهران برگزار شد، مدیران صنایع، بازرگانی و مسئول دفتر تهران سازمان به تشریح کتاب فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی”کیمیا” مشتمل بر ۱۰۰ فرصت سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف پرداختند.

فعال سازی و بهره برداری حداکثری

بنابراین گزارش نمایندگان سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست با مدیران مراکز تجاری خارج از کشور ایران با اشاره به توانمندی‌های زیرساختی نخستین منطقه آزاد شمال کشور که می‌توان به وجود دو مجتمع بندری انزلی و کاسپین، مرکز نمایشگاهی و اتصال قریب الوقوع منطقه به خط ریل سراسری کشور اشاره کرد؛ در خصوص اقدامات سازمان متبوع خود جهت فعال سازی و بهره برداری حداکثری از کریدور‌های بین المللی شمال-جنوب و بخش فرعی ابتکار کمربند و جاده و گسترش مناسبات بین المللی با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به بحث و تبادل نظر پرداختند.

آمادگی برای معرفی انزلی

منطقه آزاد انزلی اعلام کرد که در جریان مذاکرات صورت گرفته مدیران مراکز تجاری ایران در روسیه، لهستان، هند، ارمنستان، برزیل، و افغانستان و…؛ آمادگی خود را جهت معرفی فرصت‌ها ومزیت‌های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی برای کشور‌های محل مأموریت خود اعلام کرده و مقرر شد به منظور عملیاتی نمودن توافقات صورت گرفته، مسیر گفتگو‌ها به فعالین اقتصادی منطقه گسترش پیدا نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 4 =

دکمه بازگشت به بالا