لبخند بانک توسعه صادرات به صنایع کوچک (+فیلم)

در قالب امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک توسعه صادرات ایران با شرکت ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، حمایت از تولید و بازار یابی برای صادرات محصولات صنایع کوچک در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش آماج به نقل از پول نیوز، با توجه به اینکه نود و دو درصد از صنایع کشور را صنایع خرد تشکیل می‌دهند لزوم اهمیت و حمایت بیشتر از این صنایع باید پیش از این در دستور کار دولتها قرار بگیرد. از این رو دو نهاد مالی مهم کشور یعنی بانک توسعه صادرات ایران و شرکت ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی کشور (بورس، بانک، بیمه) تفاهم نامه‌ای در جهت حمایت از صنایع خرد امضا کردند.

محمد جعفر مزده سرپرست بانک توسعه صادرات ایران در گفت و گو با پول نیوز گفت: در راستای وظیفه ذاتی بانک ها که کمک به واحدهای کوچک و متوسط است، جلسه ای برگزار شده که در قالب آن تفاهم نامه ای بین بانک توسعه صادرات ایران و شرکت ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک امضا شد.

وی به تشریح اهداف این تفاهم نامه پرداخت و گفت: هدف اصلی از امضای این تفاهم نامه این است که واحدهای کوچک و متوسط بتوانند با ضمانت نامه ای که از شرکت دریافت می کنند، از تسهیلات بانکی برخوردار شوند.

مزده با تاکید بر اینکه واحدهای بزرگ می توانند با مراجعه به بازار سرمایه، تسهیلات مورد نیاز خودشان را تامین کنند گفت: بدلیل آنکه واحدهای کوچک و متوسط نمی توانند از بازار سرمایه به نحو مناسب استفاده کنند، بهتر است که رویکرد سیستم بانکی باشد تا به این واحدها کمک کند و ضمانت نامه را از واحدهای مرتبط خود دریافت کنند.

در ادامه محمد حسین مقیسه مدیر عامل شرکت ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در گفتگو با پول نیوز به بررسی اهمیت توجه به تولید پرداخت و گفت: امروز با دو معقوله مهم صنایع کوچک و صادرات رو به رو هستیم.

وی مهمترین چالش صنایع کوچک را بازار فروش دانست و گفت: باید واحدهای کوچک صنعتی را ضمانت کنیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت این واحئدها به توسعه صادرات کمک کنیم.

مدیر عامل شرکت ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اعلام اینکه ۹۲ درصد صنایع کشور ما از لحاظ تعدادی، صنایع کوچک هستند گفت: اهمیت بحث صادرات در اقتصاد و اشتغال در جایگاه بين المللی مشخص است و باید به این مهم توجه داشته باشیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با الحاقیه و تجدید این تفاهم نامه، بتوانیم واحدهای کوچک صنعتی که در زمینه صادرات فعالیت می‌کنند را حمایت کنیم گفت: امید آنکه با همکاری مشترکی که با بانک توسعه صادرات شروع خواهد شد، قدم روبه جلو برداریم و تلاش کنیم تا بیش از بیش توانمند شویم و با این دو مجموعه به رسالت خود در اقتصاد و تامین مالی جامه عمل بپوشانیم.

مقیسه به تشریح ابعاد تفاهم نامه پرداخت و گفت: ضمانت نامه در حال حاضر ۵۰ میلیارد ریال برای واحدهای صنعتی کوچک است که در سال جاری این عدد را ۲ تا ۳ برابر افزايش می دهيم تا بتواند بحث افزايش نرخ ارز و تورم را پوشش دهد، ولی در شرایط فعلی می توانیم تا مبلغ ۵ میلیارد تومان ضمانت برای واحدهای کوچک صنعتی را صادر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 18 =

دکمه بازگشت به بالا