شباهت های مشترک و تفاوت های کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ با اولین کودتای تاریخ ورزش ایران

پس از کودتای، دو معاونت همگانی و قهرمانی در وزارت ورزش و جوانان در سال ۱۳۹۲ که منجر به بایکت شدن رشته ورزشی ایران گبه توپ و پا ملقب به راگ فوتبال و خارج شدن دفتر فدراسیون جهانی این رشته ورزشی از ایران شد .
به گزارش آماج ، این رشته به همت و هزینه های شخصی ریاست فدراسیون جهانی راگ فوتبال جناب آقای احسان معینی که بنیان گذار ورزش های نوین ایرانی هم می باشد ، به حیات پرقدرت خود ادامه می‌دهد.

از این رو نگاهی می اندازیم به شباهت ها و تفاوت های کودتای ۲۸ مرداد در ارتباط با ملی شدن صنعت نفت ایران و اولین کودتا تاریخ ورزش ایران …

شباهت ها :
۱. تاریخ دقیق و مشابه هر دو رویداد یکی در ۱۳۳۳/۵/۲۸ و دیگری در ۲۸ /۵/ ۱۳۹۲

۲. هر دو تا کودتا در راستای ملی شدن یکی نفت ایران و دیگری یک ورزش ایرانی بوده است . و برای جلوگیری از ملی شدن این دو موضوع کودتا انجام پذیرفت.

۳ .شباهت های فراوان، تفکری دکتر مصدق با بنیان گذار ورزش های نوین ایرانی احسان معینی

۴ . یکی دیگر از شباهت ها، مبارزه برای ملی شدن نفت ایران و دیگری جنگیدن برای ملی شدن یک ورزش ایرانی ، در راستای ملی شدن صنعت نفت بوده که منافع انگلیس در میان بود و در راستای ملی شدن رشته ورزشی راگ فوتبال باز هم منافعی در میان بود اما این بار فوتبال انگلیسی بود ، زیرا یک رشته ورزشی ایرانی با قابلیت ها و زیبایی های بسیار فراوان تر از فوتبال به دنیا داشت معرفی می شد.

۶. در کودتای ۲۸ مرداد دست نشانده های انگلیس و امریکا در آن کودتا دست داشتند و در کودتای ورزش ایران هم به همین شکل و وطن فروشان و دست نشانده های انگلیس و امریکا نقش بسزایی را ایفا کردند.

تفاوت ها :
ب : تفاوت به جز بحث نفت و ورزش ایران، که تفاوت بین این دو تا موضوع می باشد.

تفاوت دیگری که اینجا خود را نمایان می کرد این بود که نفت ایران توسط شخص دکتر مصدق ابداع و اختراع یا کشف نشده بود،
اما در صورتی که رشته ورزشی ایران گبه توپ و پا ملقب به راگ فوتبال توسط استاد احسان معینی ابداع و اختراع شده بود و کاملاً مالکیت معنوی و صنعتی را دارا بود که شخص معینی این افتخار را برای نسل های آینده ایران گذاشته بود تا به آن افتخار کنند به عنوان یک ورزش ایرانی.

از این رو برخی از مردم ایران و پیشکسوتان ورزش ایران به احسان معینی لقب مصدق ورزش ایران را دادند و برخی از هنرمندان از جمله استاد زیارتی ( کاریکاتوریست ) یکی از آثار ماندگار خود را در حوزه شباهتهای این دو کودتای تاریخی طراحی و در یک قاب به نمایش گذاشت . که یکی از طرح های ماندگار در این زمینه می باشد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 17 =

دکمه بازگشت به بالا