خیز منطقه آزاد ارس برای جهانی شدن

حضور منطقه آزاد ارس در نشست دوجانبه فعالان اقتصادی ایران و روسیه نشان می دهد که ارس به فکر حضور در بازارهای جهانی است.

به گزارش آماج به نقل از پول نیوز، “دو صد گفته، چون نیم کردار نیست”. “به عمل کار برآید به سخنرانی نیست” این جملات تنها بخشی از سخنان تاثیرگذاری است که شعارزدگی را به باد انتقاد می‌گیرد و بر عملگرایی تاکید می‌کند. واقعیت این است که مدیران بسیاری در قالب‌های گوناگون شعار‌هایی می‌دهند که هرگز عملیاتی نمی‌شود. این رویکرد مجموعه تحت مدیریت را به شعارزدگی متهم می‌کند و آینده مدیریت را زیر سوال می‌برد. نکته بسیار مهمی که شعارزدگی را زیر سوال می‌برد، وجود زیرساخت‌های مناسب و ظرفیت‌های ایده ال آست. مجموعه‌ای که از ظرفیت‌های بسیار برخوردار است، اما به نتیجه نمی‌رسد، با انتقاد‌های بسیاری رو به رو می‌شود. از سوی دیگر توقعات بسیاری را رقم می‌زند. البته عملکرد مدیران در شرایطی خودنمایی می‌کند که اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته و به نتیجه رسیده باشد. رویکردی که باعث می‌شود کارنامه قابل قبولی ارایه شود.

مزیت‌های منطقه آزاد

شعارزدگی در بخش‌های متفاوتی اتفاق می‌افتد که شاید در بخش‌هایی همچون سیاست، مسایل اجتماعی، فرهنگی و حتی ورزشی زیاد حساسیت آفرین نباشد، اما شعارزدگی در مباحث اقتصادی اهمیت فروانی دارد، زیرا توقع ایجاد می‌کند، توقعی که تاثیرات آن می‌بایست در سفره مردم دیده شود. یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی، مناطق آزاد هستند. از آنجا که مناطق آزاد مزیت‌های بسیاری دارد، انتظارات و توقعات بسیاری در مورد آن‌ها مطرح می‌شود و به تبع آن، انتقاد‌های بسیاری در مورد آن‌ها مطرح می‌شود. اما مناطق آزاد کشورمان در چهارگوشه کشور گسترده شده که هر کدام ظرفیت ویژه‌ای دارد. بدین معنا که آب و هوای کیش هرگز با ارس برابری نمی‌کند و به تبع این تفاوت، انتظارات متفاوتی از هر کدام متصور است.

شناساندن منطقه ارس

منطقه آزاد ارس جایگاه و ظرفیت‌های بخصوصی دارد که آن را از دیگر مناطق آزاد متمایز می‌کند. موقعیت جغرافیایی خاصی که امکان کشاورزی و دامداری صنعتی را مهیا می‌کند. ظرفیت متفاوت گردشگری در زمستان و تابستان که هر کدام می‌تواند گردشگران بخصوصی را جذب کند. صنایع متنوع که به تولید مشغول هستند. گردشگر درمانی که می‌تواند باعث رونق مراکز درمانی منطقه شود و بسیاری موارد دیگر که در صورت شکوفا کردن، می‌تواند به رونق اقتصادی منجر شود. جدی‌ترین مساله‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود، شناساندن این منطقه آزاد به علاقمندان است، مسوولیتی سنگین که بر عهده مدیران منطقه آزاد ارس است و تاکنون نیز بخوبی صورت گر فته و چشم انداز خوبی برای آینده دیده می شود. اما شناساندن منطقه آزاد ارس باید با دقت و درایت ویژه‌ای صورت پذیرد. به نظر می‌رسد باید کاری ریشه‌ای انجام شود و در قالب برنامه ریزی اصولی پیش برود.

تبادل کالا و برقراری ارتباط

یکی از مهمترین راهکار‌ها برای شناساندن منطقه آزاد ارس، برقراری ارتباطات ریشه‌ای است که برای تحقق این مهم باید به دیدار‌های تخصصی و بستن قرارداد‌های بزرگ اقدام شود. در صورتی که قرارداد‌های بزرگ و تاثیر گذار با دیگر کشور‌های جهان بسته شود، اخباری که در این قرارداد‌ها بسته می‌شود، تاثیرگذاری لازم را خواهد داشت. نکته دیگر اجرای این قراردادهاست که باعث می‌شود طرف قرارداد، به کشورمان سفر کند و چنانچه کالایی را برای واردات به کشورش از ایران بخرد یا کالایی را برای فروش به ایران بیاورد، ارتباطاتی برقرار می‌شود که تاثیرات خود را برجای خواهد گذاشت.

درک درست از قرارداد‌ها

خوشبختانه مدیریت منطقه آزاد ارس درک درستی از قرارداد‌ها به ویژه قرارداد‌های خارجی دارد. مهمتر اینکه با توجه به اتفاقات سیاسی رخ داده در منطقه و جهان، کشوری (روسیه) را برای قرارداد انتخاب کرده که می‌تواند باعث تحولات گسترده‌ای در وضعیت اقتصادی کشورمان شود. اکنون روسیه بدلیل جنگ با اوکراین در شرایط ویژه تحریمی قرار گرفته و بر خلاف آنچه تاکنون بزرگنمایی می‌شد، اقتصاد شکننده‌ای دارد. از سوی دیگر ایران توانسته در بسیاری از بخش‌ها به خودکفایی برسد، بخش‌هایی که بشدت مورد نیاز روسهاست.

ارتباط ارس و روسیه

در این رابطه تفاهمنامه‌ای بین منطقه آزاد ارس و اتاق بازرگانی تهران بسته شده تا هیات تجاری شامل ۴۲ شرکت از مرکز صادرات روسیه به کشورمان سفر کند. این هیات تجاری به منظور آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بنگاه‌های ایرانی و ارتقای سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی به کشورمان سفر می‌کند. علاقمندی این هیات تجاری در زمینه‌های صنایع غذایی، کشاورزی، قطعات خودرو، لجستیک، صنایع نفت، گاز، الکتریکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع چوب، تجهیزات پزشکی، صنایع شیمیایی، آب و فاضلاب، صنایع ساختمانی، ماشین‌آلات معدنی و ایمنی و تجهیزات اطفای حریق است. این هیات بنا دارد در روز‌های ۲۷ و ۲۸ شهریور، جهت شرکت در جلسات دوجانبه تجاری با فعالان اقتصادی در تهران حضور یابد. منطقه آزاد ارس، تمامی فعالان اقتصادی منطقه را دعوت کرده در این رویداد حاضر شوند و اعلام کرده علاقمندان برای حضور می‌توانند از طریق لینک https://news.tccim.ir/ ثبت نام کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

دکمه بازگشت به بالا