حمایت از پتروشیمی برای مقابله با جنگ اقتصادی

بانک تجارت با ارایه خدمات گسترده در تمامی زمینه های مرتبط با صنعت پتروشیمی، مفهوم حمایت از پتروشیمی برای مقابله با جنگ اقتصادی را تبیین کرده است.

به گزارش آماج به نقل از پول نیوز، در شرایط کنونی اقتصاد حرف اول را می‌زند و به اندازه‌ای اهمیت دارد که جنگ از مقابله نظامی به مقابله اقتصادی رفته است. بی شک استفاده از تجهیزات نظامی، باعث کشتار، ویرانی و به وجود آوردن صحنه‌هایی می‌شود که نه تنها تبعات مخربی بر جای می‌گذارد، بلکه وجهه عوامل و حامیان جنگ را تخریب می‌کند. این در حالی است که جنگ اقتصادی نه تنها موثرتر است، بلکه تاثیرات روحی روانی کمتری برجای می‌گذارد، زیرا هنگام جنگ اقتصادی، بسیاری از عوامل داخل کشور همپای دشمنان اقتصادی گام بر می‌دارند که اثرات دشمنان اقتصادی خارجی را بسیار کمرنگ می‌کنند.

اهمیت اقتصاد نفتی

اقتصاد در کشور ما مفهوم گسترده‌ای دارد. زمین‌های حاصلخیر در کنار آب و هوای مناسب برای کشاورزی، فرصت خوبی برای کشاورزی ایجاد می‌کند و ذخایر معدنی که در سراسر کشور وجود دارد، باعث می‌شود تا اقتصاد با بهره برداری از این فرصت‌ها تعریف شود. اما نفت در این چرخه سهم بیشتری دارد. سالهاست که فریاد می‌زنیم از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم و به سوی دیگر بخش‌ها گام برداریم، اما اتفاق مهمی نمی‌افتد که باعث شود از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم و همچنان نفت بخش قابل توجهی از هزینه‌های کشور را تامین می‌کند.

معضل خام فروشی

یکی از بدترین و بزرگترین چالشی که اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، خام فروشی است. اگرچه سالهاست بر فاصله گرفتن از خام فروشی تاکید می‌شود، اما همچنان بسیاری از ذخایر کشور به ویژه نفت را به صورت خام می‌فروشیم و ارزش افزوده را به کشور‌های تقدیم می‌کنیم که می‌توانند با ایجاد صنایع پایین، مشتقات نفتی را تولید و با چندین برابر قیمت نفت خام، به کشورمان صادر کنند که البته در شرایط تحریم و مشکلات ارزی، ناچار هستیم دلار‌هایی که به سختی بدست می‌آوریم را برای خرید این مشتقات بپردازیم.

ظرفیت پتروشیمی

یکی از مهمترین صنایعی که می‌تواند بحران اقتصادی را مدیریت کند، صنایع پایین دستی نفت است که پتروشیمی در صدر آن‌ها قرار دارد. ساخت یک مجموعه پتروشیمی هزینه سنگینی همچون پالایشگاه نیاز ندارد، زودبازده است، امکان توسعه آن بسادگی و بسرعت وجود دارد، سرمایه گذاری مطمئن است و اصل سرمایه در مدت کوتاهی باز می‌گردد. صنعتی سودده است. تولیدات آن در داخل و خارج کشور مشتری دارد و برای فروش آن‌ها هیچ چالشی وجود ندارد. مهمتر اینکه خوراک پتروشیمی به عنوان مواد اولیه مصرفی، در کشورمان به وفور وجود دارد. به همین دلیل باید برای توسعه پتروشیمی برنامه ریزی گسترده و بلند مدتی صورت پذیرد.

صنعت پتروشیمی نیازمند حمایت

پتروشیمی نیز همچون صنایع دیگر، به نقدینگی و سرمایه در گردش نیاز دارد و نظام بانکی به عنوان تامین کننده نقدینگی و سرمایه، مورد توجه فعالان صنعت پتروشیمی قرار گرفته و می‌گیرد. آنچه اهمیت دارد، عملکرد بانک‌ها در حمایت از صنعت پتروشیمی است و هر بانکی در این زمینه موثرتر و با سابقه بیشتری عملکرد داشته باشد، تعهد خود را به تولید و صنایع پایین دستی نفت به ویژه پتروشیمی اثبات کرده است.

بانک تجارت در صدر

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین بانک‌هایی که در حمایت از صنعت نفت و پتروشیمی موثر عمل کرده، بانک تجارت بوده به نوعی که تاسیس شعبه شرکت نفت در سال ۱۳۲۸ و شعبه پتروشیمی در سال ۱۳۶۲ نقطه شروع تعامل بانک با صنعت نفت، پتروشیمی و در مجموع حوزه انرژی در کشور بوده است. در این رابطه مدیرعامل بانک تجارت به پاس احترامی که برای صنعت پتروشیمی قایل است و سابقه درخشان بانک در عرصه پتروشیمی، در سی و دومین اجلاس مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی حاضر شد و در بین فعالان این صنعت گفت: حوزه بانکداری شرکتی بانک تجارت، با ساختار و فرآیند‌های تخصصی، تلاش دارد با طراحی مدل‌های متنوع تامین مالی، بیش از پیش در راستای پاسخگویی به نیاز‌های صنایع پتروشیمی قدم بردارد. هادی اخلاقی فیض‌آثار با یادآوری اینکه گفت: اکنون بانک تجارت با ۱۷ شعبه و ۲۳ باجه تخصصی در حوزه پتروشیمی، سهم بزرگی از مبادلات بانکی حوزه پتروشیمی را به خود اختصاص داده و به عنوان بانکی پیشرو در شناخت نیاز‌ها و ارائه خدمات مناسب به این بخش شناخته می‌شود.

خدمات بیشتر برای اثبات تعهد

برای آنکه یک صنعت پایدار بماند و به پایداری خود ادامه دهد، نیازمند حمایت در عمل است و این حمایت باید با عدد و رقم و لیست کردن خدمات قابل اثبات باشد. در این رابطه مدیرعامل بانک تجارت با بیان اینکه صنعت پتروشیمی، صنعتی استراتژیک و ملی محسوب می‌شود گفت: بانک تجارت در استراتژی‌های کلان خود برای صنعت پتروشیمی، اولویت نخست را بر ارتقای بیشتر سهم بانک از این صنعت قرار داده و درصدد است با تکمیل و توسعه سبد خدمات بانکی و مالی و ارائه خدمات به همه فعالان زنجیره تامین پتروشیمی از تولیدکنندگان خوراک تا خریداران محصولات پتروشیمی، این تعامل را روز به روز گسترش دهد.

تنوع خدمات بانک تجارت

اخلاقی فیض‌آثار با اشاره به اینکه خدمات بانک تجارت برای صنعت پتروشیمی محدود به تسهیلات و تامین مالی نیست تاکید کرد: بانک تجارت در قالب راه‌اندازی سامانه فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا، خدمات الکترونیک، اینترنت بانک مشتریان حقوقی، کارت گروهی، کارت‌های چند منظوره و خدمات منحصر به فرد برای کارکنان مجموعه‌های بزرگ پتروشیمی نیز افتخار خدمت به این صنعت مهم را دارد.

یاری در طرح‌های توسعه‌ای

اخلاقی با تاکید بر اینکه بانک تجارت به عنوان پیشران اقتصادی و یکی از بخش‌های مهم برای توسعه صنعت پتروشیمی، بانکی سرآمد در این حوزه مطرح و شناخته می‌شود گفت: بانک تجارت آماده هرگونه همکاری با شرکت‌های پتروشیمی است و می‌تواند با استفاده از ابزار‌های نوین مالی، این صنعت پرافتخار را در طرح‌های توسعه‌ای یاری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

دکمه بازگشت به بالا