تعامل مناطق آزاد ماکو و ارس برای تسخیر بازار‌های روسیه

نماینده ماکو در مجلس شورای اسلامی بر تعامل و همکاری منطقه آزاد ماکو با منطقه آزاد ارس تاکید کرد و گفت: می‌توانیم با هم افزایی مناطق آزاد به درآمدزایی بیشتر و بهتری بپردازیم.

به گزارش آماج به نقل از پول نیوز، محمد علیپور رحمتی با تاکید بر اینکه منطقه آزاد ماکو با منطقه آزاد ارس در یک شرایط اقلیمی و منطقه آب و هوایی قرار دارند گفت: اگرچه این مناطق آزاد از ظرفیت‌های گردشگری، صنعتی و کشاورزی برخوردار هستند، اما هرکدام از این ظرفیت‌ها جایگاه خاصی دارند.

وی همجواری مناطق آزاد ماکو و ارس با کشور‌های اوراسیا را فرصت خوبی برای تعامل و همکاری بیشتر دانست و گفت: کشور‌های اوراسیا نیاز‌هایی دارند که می‌توانیم در مناطق آزاد ماکو و ارس تولید و در اختیار این کشور‌های قرار دهیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همجواری با کشور‌های همسایه را ظرفیت بزرگی برای اقتصاد کشور دانست و گفت: باید نیاز‌های کشور‌های همسایه را با دقت بررسی کنیم و پس از رایزنی، از توان فنی و تولید کشور نهایت استفاده را ببریم تا بازار‌های این کشور‌ها را مال خود کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با علم و آگاهی تاکید می‌کنیم که باید از همجواری مناطق آزاد ماکو و ارس استفاده کنیم گفت: منطقه آزاد ارس در همسایگی ماکو است و از طرف پلدشت خیلی با همدیگر فاصله نداریم، بنابر این باید تعامل و همکاری لازم را با هم داشته باشیم.

علیپور رحمتی با اشاره به اینکه در ماکو و ارس کشت گلخانه به‌شدت رواج پیدا کرده و بازدهی خوبی دارد گفت: روسیه خواهان محصولاتی است که در گلخانه‌های ماکو و ارس تولید می‌شود و هیچ مشکلی برای فروش و دریافت پول آن‌ها نداریم.

وی با اعلام اینکه در منطقه آزاد ماکو آرام‌آرام صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و کشور‌های همسایه شمالی اتفاق می‌افتد گفت: اگر تعامل و همکاری منطقه آزاد ماکو با ارس جدی‌تر بشود و نیاز‌های روسیه را بسنجیم، صادرات محصولات کشاورزی به روسیه بسادگی اتفاق می‌افتد.

نماینده ماکو در مجلس شورای اسلامی از کیفیت قابل قبول محصولات کشاورزی و باغی منطقه آزاد ماکو و ارس بدلیل شرایط ایده آل آب و هوایی خبرداد و گفت: روسیه از کیفیت محصولات ماکو و ارس بخوبی خبر دارد و اکنون خریدار محصولات تولیدی این مناطق است.

علیپور رحمتی با اعلام اینکه منطقه آزاد ماکو با سرعت قابل‌قبولی به سمت تولید و صادرات محصولات گلخانه‌ای گام بر می‌دارد گفت: اکنون ماکو از بازار‌های روسیه برای صادرات استفاده می‌کند و امیدواریم منطقه آزاد ارس نیز به این سمت بیاید تا در قالب همکاری بتوانیم ظرفیت بزرگی ایجاد کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =

دکمه بازگشت به بالا