تبعات خطرناک قرآن سوزی

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

به گزارش آماج به نقل از پول نیوز، “یک دیوانه سنگی را در چاه می‌اندازد که هزاران عاقل نمی‌توانند آن را بیرون بیاورند”. اگرچه این ضرب المثل ساده و عامه فهم به نظر می‌رسد، اما لایه‌های مهمی در خود دارد که هر کدام در جای خود قابل بحث است. اول اینکه انداختن سنگ بدرون چاه، کاری بیهوده و بدور از عقل است، بنابراین نباید و نمی‌تواند از یک عاقل سربزند، اما وقتی چنین عمل احمقانه‌ای از یک دیوانه سر بزند، هزاران عاقل را بدردسر می‌اندازد و همین قدر که اصرار دارد عاقل نمی‌تواند آن را بیرون بیاورد، یعنی کاری جنون آمیز و بیهوده صورت گرفته که باید اصلاح شود.

سنگ دیوانه در چاه

«راسموس پالودان» سیاستمدار سوئدی در اولین روز بهمن ۱۴۰۱ یک نسخه قرآن را مقابل سفارت ترکیه در استکهلم سوزاند. وی یک هفته بعد در هفت بهمن ۱۴۰۱ پس از اقامه نماز جمعه در کپنهاگ پایتخت دانمارک مقابل مسجد جامع این شهر بار دیگر به ساحت قرآن اهانت کرد. «ادوین واگنسولد» عضو گروه راست افراطی موسوم به اروپاییان میهن پرست علیه اسلامی شدن غرب روز سوم بهمن ۱۴۰۱ یک نسخه از قرآن را آتش زد. «سلوان مومیکا» مهاجر عراقی در هشت تیر سال جاری مقابل مسجد اصلی پایتخت سوئد یک نسخه از کتاب مقدس قرآن را سوزاند. اعضای گروه راست‌افراطی میهن‌پرستان دانمارک نسخه‌ای از قرآن را مقابل سفارت عراق در کپنهاگ سوزاندند. با نگاهی به جایگاه و شخصیت افرادی که دست به چنین اقدامی زده اند، می‌توان بخوبی پی برد که این افراد بدنبال اهدافی غیر عقلانی می‌گردند که خودنمایی و جلب توجه در صدر آن‌ها قرار دارد و اگر بخوبی توجه کنیم، مصداق سنگ انداختن دیوانه در چاه است و بحران‌هایی را رقم می‌زند که میلیارد‌ها انسان را بدردسر می‌اندازد.

گسترش اسلام و افزایش مسلمانان

اگر بدنبال دلایل ریشه‌ای قران سوزی باشیم، کافی است به رشد مسلمانان جهان توجه کنیم. آمار‌ها حکایت از آن دارد که جمعیت مسلمانان جهان بالغ بر دو میلیارد و ۱۱۱ میلیون نفر است که بیش از ۲۵ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. این اعداد نشان می‌دهد که پیروان اسلام از نظر تعداد، دومین دین بزرگ است، اما نگرانی از این است که رشد جمعیتی اسلام سریعتر از سایر ادیان در سراسر جهان است. جالب توجه اینجاست که جمعیت فعلی مسلمانان از تخمین اندیشکده‌های شهیر جهان غرب نیز فراتر رفته، به نوعی که اندیشکده موسوم به مرکز تحقیقاتی پیودر سال ۲۰۱۱ پیش بینی کرده بود که جمعیت مسلمانان در سال ۲۰۲۰ بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر و در سال ۲۰۳۰ بالغ بر ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر خواهد شد.

برابری جمعیت مسیحیان و مسلمانان

چنانچه روند رشد جمعیت مسلمانان را بررسی کنیم، متوجه کینه توزی علیه مسلمانان و اسلام می‌شویم. اندیشکده Pew در سال ۲۰۱۵ پیش بینی کرده که جمعیت مسلمانان تا سال ۲۰۵۰ به جمعیت مسیحیان می‌رسد، اما به نظر می‌رسد این برابری جمعیت زودتر از سال ۲۰۵۰ رخ خواهد داد. اکنون جمعیت مسیحیان جهان با استناد به داده پایگاه آماری «world data» بالغ بر ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر است. همچنین اندیشکده Pew پیش بینی کرده مسلمان زادگان در سال ۲۰۳۵ از مسیحی زادگان بیشتر خواهد شد.

افزایش سه برابری مسلمانان

نگرانی جهانیان از گسترش اسلام منطبق با آمارهاست، زیرا دیلی اکسپرس (Daily Express) انگلیس به نقل از مرکز تحقیقاتی پیو سال ۲۰۱۷ گزارشی تحت عنوان «جمعیت مسلمانان در برخی از کشور‌های اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۵۰ سه برابر می‌شود» منتشر کرد. اگرچه افزایش جمعیت مسلمانان برای بسیاری از مردم جهان عادی است، اما نگرانی گسترش اسلام در برخی کشور‌ها باعث حساسیت شده به نوعی که پیش بینی شده یک نفر از هر ۳ سوئدی در سال ۲۰۵۰ مسلمان باشند. این عدد برای کشور آلمان یک نفر از هر ۵ آلمانی است. در سال ۲۰۵۰ مسلمانان انگلیس ۱۸ درصد و فرانسه ۱۷ درصد جمعیت کشور را تشکیل خواهند داد. اما سوئد در ۲۰۵۰ پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان نشین در اروپا نسبت به کل جمعیت خود خواهد شد، آماری که می‌تواند دلیل هتاکی سریالی به قرآن در سوئد را مشخص کند.

تاریخچه اسلام ستیزی

تاریخ نشان می‌دهد قرآن سوزی در اروپا به قرون وسطی باز می‌گردد. پس از آنکه شبه جزیره ایبریا شامل اسپانیا و پرتغال ۸۰۰ سال پس از فتح توسط خلافت اموی در سال ۱۴۹۲ میلادی از سیطره مسلمانان خارج شد، نسخه‌های عربی قرآن حد فاصل سال‌های ۱۴۹۸ تا ۱۵۰۰ میلادی به دستور کلیسا سوزانده شدند. در قرن پانزدهم دادگاه‌های تفتیش عقاید قریب به ۴۰۰ سال وحشت را بر قلمرو امپراتوری اسپانیا مستولی کرد که هدف آن، حذف اسلام و شعائر مورد غضب کلیسا بود و شهروندانِ مسلمان اسپانیا و بعضاً یهودی از ترس شکنجه و مرگ فجیع به سایر نقاط جهان آواره شدند. این رویه در بلاد سایر قدرت‌های اروپایی کاتولیک نظیر ایتالیا نیز انجام شد.

واکنش جهانی مسلمانان

از هنگامی که قران سوزی آغاز شده، واکنش شدید مسلمانان را شاهد بوده ایم. از اعتراض‌های خیابانی تا تهدید جان قران سوزان به صورت گسترده اتفاق افتاده است. از سوی دیگر دولت‌های کشور‌های مسلمان نیز واکنش‌های تندی به قران سوزی نشان داده اند این واکنش‌ها در اندازه اخراج سفیر و قطع رابطه جهان اسلام با سوئد مطرح شده است. از سوی دیگر برخی مسلمانان خواهان مقابله جدی‌تر هستند، خواسته‌ای که رنگ و بوی جنگ بین اسلام و کفر می‌دهد.

خطر جنگ‌های صلیبی

اکنون که قران سوزی بحران آفرینی جدیدی را رقم زده، یاد جنگ‌های صلیبی را در اذهان زنده کرده است. جنگ‌های صلیبی، سلسله‌ای از جنگ‌های مذهبی بود که به دعوت پاپ توسط شاهان و نجبای اروپایی داوطلب برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدسی که در دست مسلمانان بود، به‌پا شد. این تفکرات افراطی مذهبی کار را بجایی رساند که بیش از ۱۰۰ سال جنگ بین مسلمانان و مسیحیان طول کشید و بسیاری از انسان‌ها در این بازی‌ها جان باختند. اکنون نیز رفتار‌های افراطی عده‌ای معلوم الحال، نگرانی بروز جنگ‌های مذهبی را تقویت می‌کند و نسبت به نابودی جهان هشدار می‌دهد، جنگی که اگر شکل بگیرد، می‌تواند به جنگ جهانی سوم و نابودی جهانیان منجر شود. بنابر این بهتر است هر چه سریعتر با این انگشت شماران بحران ساز برخورد شود تا بحران جهانی رقم نخورد.

 

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا