پس از تزریق واکسن کرونا می‌توانیم ماسک نزنیم؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این‌که تزریق دوز اول واکسن کرونا، ایمنی کامل در بدن فرد ایجاد نمی‌کند، نسبت به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از واکسیناسیون کرونا هشدار داد.
دکتر مسعود مردانی  با اشاره به تأثیر واکسیناسیون کرونا بر شکستن زنجیره انتقال بیماری اظهار داشت: تزریق دوز اول واکسن کرونا، ایمنی کامل در بدن فرد ایجاد نمی‌کند؛ حتماً باید دو دوز واکسن تزریق شود و از تزریق دوز دوم نیز 14 روز بگذرد تا آنتی بادی مناسبی در بدن فرد ایجاد شود.

آیا پس از تزیق دوز اول واکسن کرونا می‌توانیم ماسک خود را برداریم؟

وی افزود: اگر فردی دوز اول واکسن کرونا را دریافت کند نباید استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کنار بگذارد زیرا خطر انتقال بیماری همچنان وجود دارد؛ برخی از افراد حتی ممکن است بعد از تزریق دوز اول واکسن کرونا نیز به بیماری مبتلا شوند.

این متخصص عفونی ادامه داد: همه واکسن‌ها افراد را صد درصد علیه بیماری کرونا مصون نمی‌کنند؛ برای مثال واکسن اسپوتنیک، اثربخشی 94 درصدی دارد؛ واکسن بهارات نیز 70 درصد ایمنی ایجاد می‌کند؛ به این معنا که به احتمال 30 درصد پس از تزریق این واکسن نیز ممکن است به بیماری کرونا مبتلا شویم به همین دلیل باید حتماً حتی پس از تزریق واکسن کرونا نیز احتیاط و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم؛ تزریق واکسن کرونا باعث کاهش مرگ و میر و گردش ویروس کرونا در جامعه می‌شود.

چه زمانی می‌توانیم ماسک نزنیم؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در پاسخ به این سؤال که «آیا دو هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، افراد واکسینه شده می‌توانند بدون ماسک در جامعه حضور یابند؟» بیان داشت: خیر؛ در صورتی می‌توانیم دو هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا استفاده از ماسک را کاهش دهیم که 70 درصد جمعیت کشورمان علیه ویروس کرونا واکسینه شده باشند؛ درحالی که در حال حاضر تنها به 1.5 درصد جمعیت کشورمان واکسن کرونا تزریق شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا