نشست رسانه‌ای سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ

دبیر سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ در نشست رسانه‌ای این جشنواره گفت: سعی‌مان بر این است که در زمینه‌های آموزش، مشاوره، تربیت نیروهای جوان و معرفی به تئاتر کشور را در بستر کار خود شورای انجمن نمایش تئاتر بسیج انجام دهیم و بعد از پایان جشنواره هم ما این روند را ادامه خواهیم داد تا بتوانیم جوان‌های فعال و مخلص و متعهد و انقلابی را در این صحنه حمایت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری آماج و به نقل از خبرگزاری فارس- گروه هنر و رسانه : نشست رسانه‌ای و رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ روز سه‌شنبه ۴ مردادماه با حضور رئیس بسیج هنرمندان تهران بزرگ، دبیر این جشنواره و برخی دیگر از مسئولان جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ در محل خبرگزاری فارس برگزار شد.

در ابتدای این نشست شهرام صمدی نیا رئیس سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ با اشاره به شروع جشنواره تئاتر بسیج در تهران به معرفی برخی از چهره‌های این جشنواره پرداخت و گفت: سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برای برگزاری جشنواره هنرهای نمایشی تئاتر بسیج با عنوان سودای عشق آغاز به فعالیت کرد، در واقع در تاریخ بیست و نهم تیرماه هزار و چهارصد و یک این دبیرخانه کار خود را شروع کرده است.

وی در ادامه محسن سلیمانی فارسانی را به‌عنوان دبیر سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر بسیج سودای عشق تهران بزرگ، محمدعلی جلیلی به‌عنوان مدیر دبیرخانه سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر بسیج تهران بزرگ و میلاد جباری مولانا را به‌عنوان مدیر روابط‌عمومی این جشنواره معرفی کرد.

وی در ادامه به معرفی مجموعه‌های طرح مشارکتی این جشنواره پرداخت و اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، سازمان بسیج رسانه تهران بزرگ، مجموعه فرهنگی تالار محراب، مجموعه فرهنگی بنیاد شهید همت و سازمان بسیج شهرداری تهران از مجموعه‌های طرح مشارکتی ما هستند که انشا الله با مشارکت و حمایت این عزیزان بتوانیم جشنواره در خور شهر تهران بزرگ برگزار کنیم.

در ادامه این نشست محسن سلیمانی فارسانی به ایراد سخن پرداخت و دررابطه‌با شکل برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر بسیج تصریح کرد: جشنواره سیزدهم به شکل سراسری در آذرماه برگزار خواهد شد؛ اما شاکله برگزاری این جشنواره تا مرحله نهایی که در آذرماه و هفته بسیج شروع خواهد شد به این شکل است که در همه استان‌ها یک جشنواره برگزار شده و فراخوانی علاوه بر فراخوان سراسری که اعلام شده در هر استان به‌صورت جداگانه اعلام می‌شود و گروه‌های متقاضی و علاقه‌مند به حضور در جشنواره تئاتر بسیج در این بخش‌ها شرکت می‌کنند، سپس منتخبین هر استان به جشنواره سراسری در بخش‌های خیابانی و صحنه‌ای اعلام می‌شوند، در بخش نمایشنامه‌نویسی هم به‌صورت مستقیم نمایشنامه‌نویسان عزیزی که در این حوزه اهل‌قلم بوده و فعال هستند مستقیماً وارد جشنواره سراسری خواهند شد.

وی افزود: همان‌طور که مستحضر هستید جشنواره تئاتر بسیج پس از یک وقفه پنج شش‌ساله که خود به‌عنوان آسیب بزرگی به این جشنواره بود برگزار می‌شود، لاین اتفاق دلایل مختلفی داشت و هنرمندان عزیز ما هم زمینه را برای حضورشان در این جشنواره ازدست‌داده بودند و هرچند که در سطح نیروهای مسلح جشنواره‌های متعددی از جمله جشنواره تئاتر مقاومت، جشنواره تئاتر سنگر، جشنواره فتح خرمشهر و … برگزار می‌شود که همگی در بزرگداشت حماسه‌های انقلاب و دفاع مقدس است. امیدواریم تا جشنواره تئاتر بسیج هم ازاین‌پس به‌صورت منظم به فعالیت خود ادامه دهد.

دبیر جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ دررابطه‌با توضیح تقویم اجرایی این جشنواره بیان کرد: از بیست و نه تیرماه به‌صورت افتتاحیه دبیرخانه رسماً کار خودمان را شروع کردیم، فراخوان هم در همین جلسه اعلام می‌شود تا گروه‌ها فعالیت خود را شروع کرده و تا بیست شهریورماه آثار خود شروع به تصویربرداری کنند و تصویر را در قالب دی‌وی‌دی تا سی شهریور به دبیرخانه ارسال کنند. در پانزدهم و شانزدهم جشنواره در قالب خیابانی و صحنه‌ای برگزار و هفدهم مهرماه هم به امید خدا اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد.

در جشنواره امسال حضور بسیج در عرصه‌های مختلف تعمیم داده شده است، شاید نام بسیج تنها یادآور مسائل جنگی باشد، البته این گنجینه پایان‌ناپذیر آن‌قدر در دل خودش مطالب شریف و عزیز دارد که هرچقدر هم به این موضوع پرداخت کنیم باز هم به حق مطلب نرسیده‌ایم اما موضوعات این جشنواره باتوجه‌به گستردگی فعالیت‌های این سازمان بزرگ، اولویت‌ها را به بازتاب هنرمندانه فعالیت‌های بسیج دادیم که دوستان هنرمند ما در عرصه‌های مختلفی در سبک زندگی بسیجی مانند رویکردهای بسیج در برابر هجمه‌های فرهنگی و نظامی، چهره‌های شاخص بسیج در عرصه‌های علمی سیاسی و فرهنگی، انعکاس هنرمندان حضور موفق بسیج مردم در کنترل و مهار ویروس کووید ۱۹ و توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و نقش مؤثر جوانان و نیروهای مخلص پیشبرد اهداف انقلاب ورود کنند.

سپس محمدعلی جلیلی مدیر دبیرخانه جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ با اظهار امیدواری برای حضور آثار فرهیخته در شهر تهران اذعان کرد: سیزدهمین جشنواره تئاتر سودای عشق ۲۹ تیرماه شروع به فعالیت کرد و الحمدلله رب‌العالمین باتوجه‌به اینکه فراخوان آن هنوز به‌صورت خیلی گسترده در اختیار مخاطبین و هنرمندان قرار نگرفته است ولی بازتاب آن میان هنرمندان و بسیجیان خیلی خوب بوده و دوستان عزیزی برای ارائه آثارشان با دبیرخانه ارتباط گرفتند. باتوجه‌به موضوعاتی که سیزدهمین جشنوارة تئاتر سودای عشق با محوریت حضور گسترده و بی‌بدیل بسیج در بحث‌های مختلف که در موضوعات فراخوان آمده و نقشی که بسیج در عرصه فرهنگی دارد و بر هیچ کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: باتوجه‌به ارتباطاتی که تا این لحظه با دبیرخانه گرفته شده است خدمت دوستان عرض می‌کنم شماره تلفنی که در فراخوان اعلام شده و طریقه شرکت در جشنواره در این فراخوان توضیح داده شده است، هنرمندانی که هرچه سریع‌تر فرمی که در اختیارشان قرار داده شده ارائه بدهند به دبیرخانه از حمایت‌هایی که از دبیرخانه برای آن‌ها در نظر گرفته اعم از مشاوره برای ارتقا سطح کیفی کار و دیگر موارد بهره‌مند می‌شوند.

در ادامه محسن سلیمانی فارسانی به نکاتی اشاره کرده و تصریح کرد: ما امید داریم تا سایر دستگاه‌های فرهنگی و هنری در شهر تهران این جشنواره رو از خودشان دانسته و پس از یک وقفه طولانی که به وجود آمد برای احیای این جشنواره کمک بکنند. از خود سازمان بسیج این انتظار هست که یک نگاه ویژه‌ای به این جشنواره داشته باشند چراکه تئاتر به‌عنوان یک هنر ارزنده و اندیشه محور می‌تواند در سبک زندگی و در فرهنگ‌سازی در جامعه بسیار تأثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: ما در خصوص با ارتقا سطح کیفی جشنواره، گروه‌های متقاضی اگر تمایل داشته باشند می‌توانیم به این گروه‌ها توسط کارشناسان هنرهای نمایشی مشاوره بدهیم. نکته بعدی اینکه امسال یک امتیازهای ویژه‌ای گروه‌های منتخب دارند در ورود به جشنواره سراسری و آن اینکه ما تلاش می‌کنیم تا فضایی را برای ورود این آثار به جشنواره تئاتر فجر، جشنواره تئاتر مقاومت و دیگر جشنواره‌ها فراهم کنیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج تهران بزرگ در ادامه سخنان خود به امتیاز دیگر گروه‌های نمایشی در این جشنواره اشاره کرد و گفت: باهمت سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ ما از گروه‌هایی که حتی به جشنواره سراسری راه پیدا نکنند اما قابلیت اجرا داشته و در واقع مخاطب‌پسند باشند را بعد از فرایند جشنواره، زمینه‌های اجرای عموم آن‌ها را فراهم می‌کنیم.

سلیمانی ادامه داد: ما سعی‌مان بر این است که در زمینه‌های آموزش، مشاوره، تربیت نیروهای جوان و معرفی به تئاتر کشور را در بستر کار خود شورای انجمن نمایش تئاتر بسیج انجام دهیم و بعد از پایان جشنواره هم ما این روند را ادامه خواهیم داد تا بتوانیم جوانان فعال و مخلص و متعهد و انقلابی را در این صحنه حمایت کنیم.

گزارش مازیار خویشوند سردبیر آماج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 14 =

دکمه بازگشت به بالا