لزوم حضور جوانان متخصص و نخبه در مدیریت استان/ ظرفیت‌های معطل مانده گیلان فعال شود

نزدیک به دو هفته است که نامی جدید برای تصدی بر استانداری گیلان در رسانه‌ها منتشر شده است. نامی که بعدها به عنوان گزینه محتمل تصدی بر معاونت اقتصادی وزارت کشور معرفی شد. عبدالرحمن معاشر!

به گزارش آماج و به نقل از خزرآنلاین، اما معاشر کیست و چرا نامش طی روزهای گذشته به تیتر اول رسانه های محلی و کشوری کوچ کرده است؟

بد نیست بدانید که طرح نام معاشر محدود به رسانه های داخلی نیست! روزنامه گاردین در مطلبی، با انتشار عکس معاشر از او به عنوان نیرویی تندرو نام برده بود! این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان «تندرو ها در ایران حاکم می شوند» معاشر را نیرویی تندرو نزدیک به دولت آیت الله رئیسی معرفی کرده است.

با این حال، این نیروی تندرو به زعم رسانه بریتانیایی گاردین، رئیس هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی (گام دوم) و دبیر ستاد مرکزی انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی می باشد. وی همچنین در کارنامه خود ریاست ستاد مردمی ایران من آیت الله رئیسی و عضویت در شورای راهبردی ستاد های مردمی آیت الله رئیسی را دارد.

حواشی دیدار با آیت الله فلاحتی!

انتشار تصاویری از دیدار دکتر معاشر با آیت الله فلاحتی طی روزهای گذشته، حواشی زیادی را در فضای مجازی برانگیخت تا آن جا که بسیاری این دیدار را نشانی از تصدی قریب الوقوع معاشر بر استانداری گیلان دانستند. نشانی که به زعم برخی رسانه های محلی از غیب رسیده بود و البته خشم برخی جریان های سیاسی را هم برانگیخت. جریان هایی که ناراحت و نگران از نادیده گرفتن نقش خود در انتصاب استاندار آینده و در اعتراض به بی اطلاعی از این دیدار، مطالبه انتصاب استاندار بومی را دستمایه هجمه به معاشر قرار دارند.

اما نگاهی گذرا به اندک تصاویر منتشر شده از این دیدار، حکایت از حضور دکتر شاهین محمد صادقی دارد. حضوری که می تواند تا حد زیادی توجیه کننده دیداری باشد که به زعم برخی رسانه های محلی، دیداری تماما سیاسی بوده است.

دکتر محمدصادقی در کارنامه خود عضویت در دو دوره هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، ریاست بسیج جامعه پزشکی کشور با حکم سردار سلامی و همچنین مشاور حاج قاسم سلیمانی را دارد. حضور وی در قاب تصاویر حکایت از آن دارد که دیدار مذکور صرفا دیداری از طرف برخی از اعضای هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی با نماینده ولی فقیه در استان بوده که البته قبلا در استان های دیگر هم اتفاق افتاده و از این به بعد هم در سایر استان ها اتفاق خواهد افتاد. ادعایی که پست اخیر معاشر بر درستی آن صحه می گذارد و نشان می دهد این دیدار صرفا دیدار جمعیتی جوان و حزب الهی با نماینده ولی فقیه در استان بوده نه یک دیدار سیاسی برای انتصاب استاندار آتی گیلان!

با همه این تفاسیر، طرح نام معاشر بهانه ای بود تا به گفتگوی صریح و بی پرده ای با او بنشینیم. گفتگویی که در آن به برخی مسایل مهم به خصوص ادعای تصدی اش بر استانداری گیلان پرداخته ایم.

 

جناب آقای معاشر، پس از طرح نام شما به عنوان گزینه احتمالی تصدی بر استانداری گیلان، بسیاری در گیلان مدعی آن شدند که شما تجربه کار اجرایی برای تصدی پست استانداری را ندارید، چه پاسخی به این ادعا دارید؟

با سلام. بنده از ۲۲ سالگی یعنی از سال ۱۳۸۴، سابقه حضور و مدیریت اجرایی در بخش های اقتصادی را دارم که بخش عمده آن مربوط به بی اثر کردن تحریم ها بوده است و همچنین در بخش های اجرایی و ساختاری فعالیت های گسترده و موثری را به لطف پروردگار متعال داشته ام.

از سال ۱۳۸۹ تا کنون مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سریر هستم و طبیعتا جزئیات بیشتری از این فعالیت‌ها را می‌خواهید اما همانطور که می‌دانید بخش زیادی از این کارها قابل شرح نیست و از توضیح بیشتر آنها معذورم.

نظرتان در مورد مدیران بومی چیست؟ به عبارت دیگر از نظر شما توانمندی در اولویت است یا بومی بودن؟

تقریبا همه مردم و مسئولین گیلان حساسیت ویژه‌ای در این رابطه پیدا کرده‌اند و خواهان استاندار بومی هستند. متاسفانه دو استاندار اخیر گیلان که ضعف‌های جدی مدیریتی و عملکردی داشتند و از بد حادثه، غیر بومی هم بودند باعث شدند این حساسیت در نزد گیلانیان عزیز ایجاد شود. در حالیکه اگر ایشان عملکرد متفاوتی می‌داشتند شاید این روزها، خواست مردم گیلان چیز دیگری می‌شد. در ضمن باید توجه کرد که آیا برای گیلانیان کار کردن و آبادتر کردن گیلان اولویت دارد یا صرفا انتخاب یک مدیر از همین استان؟

به نظرم اولویت اصلی، بالفعل کردن بسیاری از ظرفیت‌های معطل مانده این استان است که نیازمند کار گروهی و جمعی یک تیم توانمند بوده و چیزی که در این میان چندان اولویت ندارد، محل تولد و محل زندگی افرادی ا‌ست که قرار است این کار ارزشمند را انجام دهند.

طرح نام اینجانب یا هر فرد غیربومی دیگری از این به بعد، به این منزله نیست که مدیران بومی استان ضعیف هستند بلکه مدیران بومی توام با یک مدیریت انقلابی برای دستیابی به ظرفیت های استان باید مورد استفاده قرار بگیرند. اجازه دهید یک مثال بزنم، چطور در ورزشی هایی مثل فوتبال، والیبال و … یک مربی خارجی به همراه ورزشکاران ایرانی به افتخارات بزرگی می رسند؟ در اینجا هم چنین است و مدیران متخصص و توانمند می توانند در کنار هم جهت رشد و تعالی استان قدم بردارند.

از همه اینها گذشته، ما در جمهوری اسلامی زندگی کرده و باید رفتارمان را بر اساس ارزش‌های دینی و انقلابی تنظیم کنیم. آنچه بنده در این سالها از اصول مدیریت اسلامی متوجه شده‌ام، اصالت داشتن، پاکدستی و توانمندی در انجام کار است و بومی بودن یک مدیر، جایگاه خاصی در اصول مدیریت اسلامی ندارد. به طور مثال شما سیره امام علی (ع) را نگاه کنید. آیا ایشان در انتخاب والیان و استانداران، بومی و غیربومی می‌کردند؟ آیا جناب مالک اشتر، بومی مصر بود که از سوی ایشان به عنوان والی آنجا انتخاب شدند؟ همانطور سیره حضرت امام خمینی (ره) را بنگرید و موفقیت هایی که در جنگ علی رغم تمامی کمبودها بدست آمد، با تکیه بر توجه به فرمانده های متخصص بود نه بومی. همچون شهید باکری ها که از میاندوآب به آبادان رفتند و در آنجا فرماندهی کرده اند.

از ظرفیت‌های معطل مانده گیلان گفتید، می توانید به چند مصداق در این خصوص اشاره کنید؟

هرکسی مدیریت این استان را بر عهده می‌گیرد باید در بین مردم باشد و از ظرفیت‌های کشاورزی، میادین گازی، دریایی و توریستی و ظرفیت صادراتی به درستی استفاده کند. در حال حاضر امکان صادرات به کشورهای اوراسیا را داریم و ظرفیت حمل و نقل دریایی را باید افزایش دهیم. حداقل دو بندر جدید حدفاصل انزلی تا آستارا باید احداث و ذخایر دریایی خزر تقویت شود و از افرادی که از این طریق امرار معاش می‌کنند حمایت گردد. پرورش ماهیان خاویاری در خارج از دریا گسترش یابد. در شرایطی که در استان‌های مرکزی کشور شاهد وجود مرکز پرورش ماهیان خاویاری هستیم، بدیهی است که گیلان می‌تواند نقش ویژه ای در این خصوص داشته باشد. نژاد گاوها و گوسفندهای محلی استان بیش از ۲۰۰ سال است که اصلاح نشده و موجب کاهش بهره‌وری شده است که به این موضوع باید توجه و با اصلاح نژاد دام های مولد از این صنعت حمایت شود. در بحث چای ظرفیت عظیمی وجود دارد که با حمایت از چایکاران محلی و بسته بندی در انواع طعم های مختلف، می تواند نقش بسزایی در خودکفایی در تولید چای همزمان با اصلاح مقررات واردات و صادرات آن داشته باشد. مبادلات مرزی با آذربایجان و ارمنستان و روسیه و سایر کشورها باید افزایش یابد. پرورش انواع گل‌ و توسعه کشت انواع درختان پر محصول و جدید که منتهی به میوه هایی نظیر آووکادو می شود در آب و هوای استان با توجه به مشابهت با آب‌وهوای برخی مناطق آفریقایی، قابل بهره‌برداری و انجام است.

در حوزه صنایع تبدیلی و بسته‌بندی و توسعه کشت زیتون و استحصال روغن، کارهای خوبی می‌توان انجام داد. در حوزه گردشگری باید از ظرفیت بالای استان استفاده شود چراکه درآمدهای ناشی از مسافرت‌های خارجی موجب ارز آوری میشود که متاسفانه در مقایسه با برخی کشورهای همسایه، از ظرفیت های بکر گردشگری گیلان هیچ استفاده ای نشده است. همچنین فعالان اقتصادی و کسبه استان می‌توانند از طریق توسعه گردشگری به درآمد های سرشار برسند.

استان گیلان در زمینه ورزش بخصوص قایقرانی، فوتبال، والیبال، جودو، کاراته و بسیاری از ورزش های دیگر بسیار مستعد است. به طور رمثال در ورزش پرطرفدار فوتبال، فوتبالیست های بزرگی همچون سیروس قایقران که در تیم ملی ایران، باشگاه های ایرانی و خارجی برای ایران عزیز افتخار آفریده اند در این منطقه رشد یافته اند که متاسفانه باتوجه به مدیریت ضعیف در این حوزه ما شاهد هستیم تیم هایی همچون ملوان بندر انزلی و داماش گیلان و چوکای تالش با آن پتانسیل بالا در لیگ برتر حضور ندارند. ظرفیت چنین تیم هایی می تواند با آوازه ای بزرگ از استان گیلان ابتدا در داخل کشور و سپس در رقابت های بین المللی مطرح شود .

یکی از مشکلات استان عدم وجود وحدت بین فعالان سیاسی است و متاسفانه برخی افراد منافع خود را بر منافع استان مقدم می دانند و این استان پهناور امروز در جایگاه واقعی خود نیست که ان شالله با ایجاد وفاق جریان‌های انقلابی شاهد تحول به نفع مردم خواهیم بود.

جناب دکتر معاشر، در رزومه کاری شما آمده که در حال حاضر رئیس هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی هستید. این جمعیت با حضور چه اشخاصی تشکیل شده و آیا برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت آن برای استان گیلان دارید؟

جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی با حضور تعدادی از نمایندگان محترم مجلس یازدهم و اساتید دانشگاه در حال تشکیل است که ۴ نفر از اعضای آن، رئیس کمیسیون های مجلس شورای اسلامی هستند. دکتر منادی رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، دکتر شهریاری رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان، دکتر غضنفرآبادی رئیس محترم کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و دکتر عسکری رئیس محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی. همچنین دکتر پاک فطرت نماینده مردم شیراز، دکتر اسحاقی نماینده محترم مردم قائن، دکتر بابایی کارنامی نماینده مردم ساری، دکتر رحمت الله نوروزی نماینده محترم مردم علی آباد کتول و دکتر کاظمی نماینده مردم پلدختر، دکتر نخعی نماینده محترم مردم نهبندان، سرکار خانم عفت شریعتی نماینده محترم مردم زرند و مابقی نیز که همگی از نمایندگان موثر استانهای مختلف کشور هستند، در این جمعیت عضویت دارند.

جمعیت با حضور جوانان انقلابی سراسر کشور در حوزه فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در حال جذب اعضای خود می باشد و تا کنون بیش از ۷۰ هزار نفر در سامانه جمعیت به صورت رسمی عضو شده اند و بیش از ۶۰۰ هزار نفر کارت هواداری دریافت نموده اند و به زودی در استان گیلان نیز این جمعیت فعال خواهد شد. نگاه ما در این برهه از زمان، رایزنی در خصوص لزوم تشکیل دولت قوی و اثرگذار در سطح کشور و استان گیلان است. مدیران آینده استان می بایست با اقدامات خود، آینده ای روشن را رقم بزنند

با توجه به سفر اخیر رئیس جمهور و حضور ایران به عنوان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای ضمن یادآوری این نکته که گیلان دروازه همکاری با اروپا و اعضای گروه همکاری شانگهای است و می توان با تمرکز بر دو ظرفیت استان یعنی منطقه آزاد بندرانزلی و همچنین تکمیل راه آهن رشت – انزلی – آستارا و اتصال آن به آذربایجان، این مهم را عملی و قدم های مثبتی برای اشتغال جوانان منطقه برداریم.

جناب دکتر معاشر، آیا برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت تشکیلاتی تان در استان گیلان دارید؟

جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی فعالیت خود را با استفاده از جوانان انقلابی سراسر کشور در حوزه فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آغاز کرده و به زودی در استان گیلان نیز فعال خواهد شد. نگاه ما در این برهه از زمان، رایزنی در خصوص لزوم تشکیل دولت قوی و اثرگذار در سطح کشور و استان گیلان با حضور همه گروهها و تشکل های سیاسی جریان انقلاب است. در این سفر مقرر شد با استفاده از ظرفیت‌های استان فعالیت‌های جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی نیز در استان با جدیت آغاز شود و در هر برهه از زمان و با ماموریت‌های محوله اعضای این جمعیت و تشکل های انقلابی در خدمت نظام اسلامی و رهبر معظم انقلاب خواهد بود و برای ما فرقی نمی‌کند کجا باشیم و به دنبال پست و مقام هم نیستیم. ما به دنبال این هستیم که اگر بنا است در این استان تصمیم‌گیری شود حداقل اصول بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و بحث استفاده از جوانان و نخبگان در مدیریت استان فراموش نشود. باید فرصت ها را به نیروهای جوان و متخصص داد و مانند جنگ تحمیلی که به جوانها از جمله وزیر محترم کشور اعتماد شد، اینک نوبت مسئولان فعلی است که به جای استفاده از سابقون به سراغ جوانان بروند تا انتقال بین نسلی به درستی محقق شود.

جناب معاشر اخیرا هجمه های زیادی در فضای رسانه های معاند خارجی بر علیه شما شکل گرفته و قبلا هم روزنامه گاردین شما را بعنوان تندرو خطاب کرده بود. به نظر شما ریشه این هجمه ها در کجاست؟

هر وقت رسانه های ضد انقلاب ما را تخریب کردند یعنی ما راه را درست رفته ایم انها بدانند که ما در حوزه مبارزه با فساد و حفظ حقوق مردم ثابت قدم خواهیم بود و ریشه این هجمه ها در همین استواری و ثابت قدمی است.

در خصوص بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در خصوص آن چه که آن را دیدار خارج از ساختار شما با نماینده ولی فقیه در استان خواندند، چه نظری دارید ؟

البته صدور بیانیه توسط شورای ائتلاف گیلان که بدون هماهنگی با دبیر محترم جبهه شورای ائتلاف کشور صادر شده است، حتما از سر خیر خواهی و ناشی از نگرانی عزیزان ما در جبهه انقلاب صورت گرفته است که حقیر رجاء واثق دارم این شورا به مانند نخ تسبیح نقش موثری در وحدت احزاب و تشکل های انقلابی ایفا خواهد کرد لذا برادران عزیزم را به آرامش و خویشتن داری توصیه می کنم و معتقدم یک دیدار با موضوع فرهنگی و اجتماعی با پدرمعنوی استان که لزومی به کسب اجازه از ریاست محترم شورای ائتلاف گیلان ندارد و نمی بایست با صدور بیانیه رسمی از طرف شورای ائتلاف استان، مقدمات تضعیف جایگاه این شورای وزین ایجاد می شد.

سخن پایانی؟

از رسانه وزین شما ممنونم که این وقت را در اختیار بنده قرار دادید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا