سرم‌های موجود در گمرک شهریار فاقد مجوز واردات از وزارت بهداشت است

روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: وزارت بهداشت مسئول نظارت بر تمامی محصولات سلامت‌محور واردتی به کشور است و واردات این اقلام تنها با ثبت سفارش امکان ترخیص از گمرک را دارند، بنابراین کالاهای فاقد مجوز اجازه ترخیص نخواهد داشت.
به نقل از آماج ؛ روابط عمومی سازمان غذا و دارو با اشاره به انتشار گسترده ویدئویی درخصوص معطلی 9 کامیون حامل سرم در گمرک شهریار در فضای مجازی، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این محموله هیچ گونه مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکرده است و به دلیل حساسیت فراورده‌های تزریقی حجیم و لزوم تضمینی سلامت آنها، صدور مجوز بدون بررسی‌های آزمایشگاهی لازم امکان‌پذیر نیست.

براساس اعلام گمرک دو کامیون از دوشنبه گذشته، دو کامیون از چهارشنبه هفته گذشته و پنج کامیون از شنبه هفته جاری برای واردات سرم دارویی به گمرک شهریار منتقل شدند.

با توجه به لزوم رصد کالاهای وارداتی، احراز کیفیت منابع وارداتی و اطمینان از سلامت آنها، تمامی محصولات سلامت محور نیازمند صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو هستند که متاسفانه برخی بدون ثبت سفارش اقدام به واردات کالا می‌کنند که مورد تائید این سازمان نیست.

طی هفته‌های گذشته 167 کامیون بدون تاخیر و اختلال ترخیص شده و هیچ مشکلی در ترخیص سرم‌های وارداتی که با ثبت سفارش قبلی از منابع مطمئنی وارد شده باشند وجود نداشته است.

لازم به ذکر است، طبق اعلام گمرک از 19 مردادماه تا دوم شهریورماه، 3.7 تن سرم به ارزش 4.9 میلیون یورو با 161 دستگاه کامیون از مرز بازرگان به صورت حمل یکسره و بدون کوچکترین معطلی وارد ایران شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا