سبک زندگی در روزگار کرونا

شیوع ویروس کرونا در ووهان چین و به دنبال آن جهانی شدن این بیماری سبب شد تا بسیاری از سبک های انسانی در کره خاکی دارای شباهت یکسانی شود که غفلت از این الگوی واحد جهانی ، جاده را بر همه گیری کرونا صاف خواهد کرد.

کرونا بسیاری از عادات و آداب و رسوم را در سطح جهان و ایران تحت تاثیر خود قرار داد و درواقع سبک جدیدی از زندگی را به وجود آورد که اگر این سبک جدید رعایت نشود،کرونا قانون خود را اعمال خواهد کرد و با هیچ کس تعارف ندارد، اما گاهی افراد و اقشار برحسب عادات مسیر نفوذ این ویروس خطرناک را هموار و شیوع آنرا فراگیر می کنند.

با اینکه شیوع کرونا در ووهان چین و سرعت انتشار آن را زنگ خطر جهانی را به صدا درآورداما بیشتر انسان ها ،آن را مرگ همسایه دانستند و تصوری درباره جهانی شدن این ویروس نداشتند تا اینکه در کمتر از ۲ ماه کل کره خاکی را در نوردید و در بسیاری از مکان ها لانه کرد، ویروسی که هنوز به خوبی شناخته نشده و گاهی هم رنگ و بو عوض می کند. زمین و آسمان(صندلی ، مسافر و بار هوا پیماها) و دریا (کشتی ها) در حیطه این عنصر نامطلوب قرار گرفته و گاهی از انسان به انسان و گاهی از طریق لمس کالا و اجناس ، سطوح مختلف و البسه به هدف های جدید دست می یابد.

کرونا درست در زمانی آمد که جهان فناوری های نوین را تجربه می کرد و بسیاری از دروازه های علوم درنوردیده شد و با اینکه علم بشری سر از آسمان و کرات مافوق زمین درآورده و بخش زیادی از اسرار و شگفتی های طبیعت را شناخته با این حال چشم انداز دقیقی برای پایان دادن به عمراین ویروس وجود ندارد.

در این حال شیوع ویروس کرونا درایران و جهان به ما آموخت که باید با تغییر سبک زندگی، سلامت جسمی و روانی جامعه تضمین شود لذا ترویج فرهنگ زندگی به سبک کرونا باید به شیوه‌های مختلف به مردم آموزش داده شود که این موضوع مهم درمرحله اول نیاز به پذیرش این تغییر ازسوی مردم دارد.
آموزش، تغییررفتاری و تفکری دربین افراد جامعه برای عبوراز پیامدهای منفی کرونا که تا کنون خسارت های جسمی ، روحی و اقتصادی سنگینی را درجهان و ایران به همراه داشته، ضرورتی انکارناپذیراست .برای رهایی از اپیدمی این بیماری باید راه های پیشگیرانه را تداوم بخشید و مفاد پروتکل ها را به درستی رعایت کرد.

شیوع ویروس کرونا به مردم نشان داد که ممکن است جامعه درهرلحظه با خطرات جدی مواجه شود که وضعیت اضطراری می تواند درسبک زندگی، هنجارها، اعتقادات و آداب و رسوم تاثیرگذار باشد که نمونه بارز این تغییر را ما درآیین باستانی نوروز، ماه مبارک رمضان و نمازجماعت درمساجد و مصلی ها را شاهد بودیم وهستیم.
این بیماری به ما یاد داد که در زندگی فردی و اجتماعی با احتیاط قدم برداریم و تنها راه انتخابی ما درمقابله با بحران کرونا گسترش فرهنگ توجه به خود مراقبتی و رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری هوشمند است.
عادی شدن وضعیت عمومی درجامعه ازجمله ساعات حضورکارکنان درادارات، بازگشایی اصناف و مدارس به معنای این نیست که دامنه خطرابتلا به بیماری کرونا در بین افراد کمترشده است بلکه به ما یادآوری می کند که باید زندگی را با هوشیاری در مقابل این بحران ادامه دهیم.
تاکید فعالان حوزه بهداشت و درمان و تعلیم و تربیت براین است که مبارزه با ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و مردم باید با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی ازموج‌های سنگین این بیماری که بحران زاست،جلوگیری کنند.
کارشناسان حوزه سلامت همواره به شهرونان توصیه می کنند که در صورت خروج از منزل ماسک بزنند و نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری را رعایت کنند.
یکی ازدغدغه های مهم این روزهای استان البرز را شیوع موج این بیماری و سوق دادن شهروندان به تغییر سبک زندگی در مبارزه با ویروس کرونا تشکیل می دهد.

نه گفتن به کرونا با تغییر روش های زندگی

مدیرکل آموزش و پرورش البرزبا اشاره به اینکه ویروس کرونا چند ماهی است که مهمان زندگی فردی و اجتماعی ما شده، اظهارداشت: سایه سنگین این بیماری درتمام حوزه ها به خصوص دربهداشت و درمان و تعلیم و تربیت شاهد هستیم که چگونه مدافعان این دوبخش در مبارزه با کرونا درصحنه خدمت و آموزش نقش آفرینی می کنند.
سالار قاسمی خاطرنشان کرد: رعایت فاصله اجتماعی محدودیت‌هایی را برای انسان به همراه آورده و زندگی حتی درکنار عزیزان را از بیم مبتلا شدن به بیماری کرونا سخت کرده است.
وی بیان داشت: درپی شیوع بیماری کرونا سبک جدیدی را درزندگی طی چند ماه گذشته همانند زندگی بدون مسافرت، خرید کردن، مهمانی و دورهمی ها را تجربه کریم و چندین روزدرخانه ما ندیم اما امروز که موج شیوع این بیماری آغاز شده نیاز به آموختن تغییرسبک زندگی کرونایی درسطح گسترده ترهمراه با رعایت کردن نکات بهداشتی داریم.
وی تصریح کرد: سبک زندگی کرونایی که به انسان تحمیل شده توانست تغییر زیست نظام بهداشتی را به عنوان بزرگترین چالش بین المللی بشر را درجهان رقم بزند.
وی با بیان اینکه استرس ناشی ازکرونا را می‌توان با تغییرسبک زندگی کاهش داد، اضافه کرد: ویروس منحوس کرونا ناخواسته ما را وارد یک سبک جدید از زندگی کرده است که لازمه مقابله با این بیماری را آموزش و همراهی مردم دررعایت نکات بهداشتی تشکیل می دهد.
قاسمی عنوان کرد: کاهش آسیب ها درزندگی کرونایی نیاز به یک تغییر کاملا محسوس درزندگی فردی و اجتماعی دارد که باید به آن اهمیت داده شود. برای مبارزه با کرونا مدتی درخانه ماندیم اما امروزه برای پیشگیری از شیوع بیماری چاره ای جزتغییرسبک زندگی نداریم.
مدیرکل آموزش و پرورش البرزادامه داد: استرس ناشی ازکرونا را می‌توان با رعایت اصولی چون توجه به بهداشت فردی و اجتماعی، پرهیز از افکارمنفی درخصوص کرونا، پیاده روی درمکان های خلوت، گفت وگو با افراد مثبت اندیش، کنترل هیجانات و تقویت روحیه نشاط و شادی درخود کاهش داد.
وی به تغییر درسبک‌ زندگی و مدیریت اقتصادی گریزناپذیرکرونا نیزپرداخت و گفت: کرونا در کنار تاثیرات منفی زیاد خود آثار مثبتی داشت و ضرورت ایجاد تغییر در روش‌ها و سبک‌های تولید، مدیریت اقتصادی و تعاملات اجتماعی و بین‌المللی را برای ما یادآوری کرد.
قاسمی افزود: در شرایط کرونایی برخی تجربه های مثبت به دست آوردیم مثلا برخی کارها را می شود با دورکاری انجام داد یا برخی کارها را با توجه به فناوری انجام داد مانند برگزاری کلاس های درس ازطریق فضای مجازی یا روی آوردن به خرید اینترنتی
وی خاطرنشان کرد: باید تغییر درزندگی کردن را بپذیریم تا حد مرزبین رعایت بهداشت ، فعالیت های اجتماعی واقتصادی به درستی تبیین شود و هم بهداشت جامعه و هم اقتصاد آن در نظر گرفته شود دوم اینکه باید حاکمیت و برنامه ریزان اقتصادی از این فرصت استفاده کرده و مشاغل را به سمت سازگاری با شرایط مدرن و جدید پیش ببرند.
مدیرکل آموزش و پرورش البرزبا بیان اینکه تا کنون کرونا برسبک زندگی مردم درابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، آموزشی، زیست محیطی، روانی و مذهبی و فقهی اثرات بسیاری داشته است، عنوان کرد: کرونا بسیاری ازارتباطات خویشاوندی مانند صله رحم را به شدت تحت تأثیر قرارداد و تغییراتی درنوع ازدواج، تغییر درالگوی مصرف، تعطیلی مدارس دانشگاه‌ها و تغییرات اساسی در نوع حضور دراجتماع ایجاد کرده است.
وی تقویت روحیه همدردی ، وفاق و رعایت بهداشت درهنگام خرید، آشپزی، کاهش و مصرف معقول در پوشاک، استفاده ازاوقات فراغت درخانه با مطالعه و ورزش را از جمله پیامدهای مثبت شیوع کرونا برشمرد که برای نهادینه کردن این تغییرات نیاز به تداوم یافتن سبک زندگی کرونایی دراین روزهای حساس داریم.
قاسمی ادامه داد: با فراگیر شدن کرونا همه‌ چیز ازپای رایانه، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، در دسترس بود.
وی تاکید کرد: بیشترین تغییر سبک زندگی کرونا در بحث مدارس بوده و کلاسهای آموزش آٍِنلاین خیلی سریع دایر شد و نگاه ها به سمت نظام جدیدی درفرآیند آموزش سوق داده شد.

ارتقاء سلامت با تغییر سبک زندگی

پزشک البرزی گفت: امروزه ارتقاء سلامت پسا کرونایی به یک دغدغه عمومی تبدیل شده زیرا برای حفظ و پیشگیری ازشیوع بیماری کرونا چاره ای جز تغییر سبک زندگی نداریم.
دکترمحمد رضا اسپرورین اظهارداشت: باید آموزش سبک زندگی و راه های پیشگیری ازکرونا با تاکید بردرخانه ماندن و رعایت پروتکل های بهداشتی مورد توجه قرارگیرد. شیوع ویروس کرونا را باید تلنگری دانست که ضرورت توجه هرچه بیشتر به مقوله‌های آموزش، خودمراقبتی، رعایت بهداشت و پیشگیری را تاکید می‌کند. وی با اشاره به اینکه استفاده ازتکنولوژی‌های ارتباطی برای پر کردن فاصله اجتماعی هم‌زمان با شیوع کرونا از شاخص‌ترین ویژگی‌های فرهنگی سبک زندگی پساکرونایی است، خاطرنشان کرد: آنچه دراین روزها می‌گذرد نشان از تسلیم بشر دربرابرسبک زندگی جدیدی است. عادت کردن به این تغییرزندگی می‌تواند یکی از تعیین‌کننده ‌ترین مشخصه فرهنگی سبک زندگی پساکرونایی باشد که این مهم نیازبه توانمندسازی جامعه درراستای بهبود و افزایش کیفیت زندگی دراین دوران دارد. گروه هایی باید برای فرهنگ ‌سازی، آگاهی و امیدبخشی در جامعه فعالیت کنند.
دکتراسپرورین اضافه کرد: با شروع مقابله با بیماری‌ها، افزایش اقدامات بهداشتی پیشگیرانه وافزایش ۳۰ درصدی میزان مصرف آب از مهم‌ ترین این تغییرات درسبک زندگی ایرانی‌ها است.
وی ازدیگر تحولات درزندگی روزمره می‌توان به اپلیکیشن‌های راهنمای مقابله با کرونا در کنار برنامه‌های مربوط به روش‌های تغذیه، سبک زندگی، سلامت و درمان با افزایش ۱۰۰ درصدی از نظر نصب و استفاده اشاره کرد. کاهش ترددهای روزانه و مسافرت‌های بین استانی و بین‌شهری که در ماه های گذشته شاهد آن بودیم از جمله تحولات تغییراتی درزندگی ایرانیان است. طرح فاصله گذاری هوشمند که درحال اجرا است از جمله تغییرات سبک زندگی درشرایط حساس کرونایی است که نیاز به همراهی همه جانبه مردم دارد تا بتوان این بیماری را کنترل و مهارکرد.
وی با بیان اینکه دراین میان فردی که هوش اجتماعی بالایی داشته باشد خود را با پذیرش شرایط تغییربه سرعت وقف می‌دهد، افزود: درشرایط شیوع ویروس کرونا، حفظ سلامت روح مانند سلامت جسم اهمیت زیادی دارد.
اسپرورین ادامه داد: درکنار درس گرفتن از مشکلات بزرگی چون معضل کرونا باید الگوهای زندگی خود را تغییر داده و دست به بازنگری درزندگی فردی و اجتماعی بزنیم.وی تاکید کرد: فرهنگیان درترویج تغییر سبک زندگی کرونایی مسوولیت خطیری درفضای مجازی برای دانش آموزان و اولیا دارند.

شیوع ویروس کرونا که از ووهان چین آغاز شد تاکنون بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در جهان را مبتلا کرده که شمار زیادی جهان باخته اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نه =

دکمه بازگشت به بالا