خاطره‌بازی یک کروات با «سفر به سرزمین باستانی»

در «فستیوال ماته شیمونویچ» شهر ورگوراس کرواسی که امسال به ایران اختصاص یافت، روایت جهانگرد معروف کروات از مسیر و مشاهداتش در سفر به ایران بازخوانی شد.
به نقل از آماج ، در «فستیوال ماته شیمونویچ» شهر ورگوراس کرواسی که امسال به ایران اختصاص یافت، روایت جهانگرد معروف کروات از مسیر و مشاهداتش در سفر به ایران توسط ایوان جُگیچ نویسنده کتاب «ایرانِ اکنون» بازسازی و بازخوانی شد.

در این مراسم که یکشنبه‌شب و در قلعه قدیمی شهر ورگوراس به عنوان زادگاه ماته برگزار شد، ایوان جُگیچ ضمن نگاهی به تصاویر و متونی که شیمونویچ از سفر به مناطق مختلف ایران در دفترچه یادداشت چرمی‌اش به عنوان «سفر به سرزمین باستانی» به جای گذاشته است؛ تصاویر جدید همان مناطق و مشاهدات شخصی‌اش را یادآوری و ویژگی های تاریخی و سبک زندگی مردم مناطق مختلف کشورمان را به روایت کرد و به سوالات حاضران پاسخ داد.

وی گفت: جذابیت های منحصر به فرد سرزمین و فرهنگ ایران، متاسفانه هنوز به خوبی برای مخاطبان غربی منعکس نشده است و چنین برنامه هایی نشان می دهد در طول تاریخ جهانگردانی مثل ماته که دنبال کشف سرزمین های تاریخی و فرهنگ ملتهای آنان بوده اند، توجه ویژه ای به ایران داشته اند.
سرو غذای ایرانی و اجرای موسیقی سنتی به همراه بازخوانی اشعار منتخب ایرانی به زبان کرواتی، حاضران در این فستیوال را بیشتر با فرهنگ کشورمان آشنا کرد.

ماته شیمونویچ جهانگرد معروف کرواسی سال ۱۹۰۰ میلادی در شهر ورگوراس در جنوب شرقی کرواسی متولد شد و طی ۱۹ سال و مسیری ۳۶۰ هزار کیلومتری با قایق، دوچرخه و پیاده به ۷۰ کشور جهان سفر کرد و یادداشتهایی از مشاهدات خود به جای گذاشت. ماته در سال ۱۹۳۷ و در مسیر خود، مناطق مختلف ایران را بازدید کرده و تصاویری از این سفر نیز در آلبوم اختصاصی وی در ورگوراس موجود است.

ایوان جُگیچ نویسنده کتاب «ایران اکنون» که اخیرا چاپ دوم آن منتشر شد، شهروند کروات است که در ایران زندگی می‌کند و در بخش گردشگری فعالیت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =

دکمه بازگشت به بالا