حمایت سالم همچنان در گمنامی با ورزش ایران است

حامی گمنامی که در سایه سار سکوت از ورزش ایران، از مدیریت رییس فدراسیون تکواندو محمد پولادگر انتقاد شدیدی کرد.

به گزارش خبرگزاری آماج ؛ سالم چیگل از پیشکسوتان تکواندوکار و حامی ورزشکاران ایرانی است که به دلیل ماموریت کاری خود مدتی است که در یکی از کشورهای همسایه در زمینه ورزشی و فرهنگی فعالیت می‌کند. او از سال‌ 65 به مدت 5 سال ریاست هیات تکواندوی استان ایلام را به عهده داشت. در دوران 8 سال دفاع مقدس به عنوان مربی تکواندو در کنار رزمندگان بود. مسئولیت ورزش وزارت اقتصاد و دارایی و مدیرعامل تیم‌های مقاومت بسیج این وزارت را عهده‌دار بوده و موفق به کسب مقام قهرمانی در 3 سال متوالی در این تیم شد.
او مدیریت تیم‌های ملی تکواندوی کشور را انجام داده و مقام‌های مختلفی را در این زمینه کسب کرده است. چیگل به عنوان نماینده فدراسیون تکواندوی کشور، مدرک بین المللی مدیریت ورزش از سوی کمیته بین المللی المپیک را کسب کرد. همچنین مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی بیمه ایران، داور و مربی بین المللی تکواندو از دیگر عناوین او محسوب می‌شود.

در ادامه مصاحبه چیگل با آماج می‌خوانید:

* دهه 90 افت عملکرد پولادگر بود/ زحمات مربیان سازنده قهرمانان تکواندو افت پیدا کرد
او عملکرد مدیریت فدراسیون تکواندوی ایران را در سه دهه اخیر اینگونه ارزیابی می‌کند: در دهه ی ۷۰ محمد قمی رییس فدراسیون و از چهره‌های شناخته شده سیاسی بود. تکواندو در این مدت به صورت فراجناحی اداره میشد. در این دوره 3 مرحله از مسابقات بین المللی فجر را با حضور کشورهای به نام این رشته برگزار کردیم. اولین دوره از مسابقات لیگ تکواندو در استان تهران هم در این مدت بنا شد. این دوره نقطه عطف و شروعی برای برگزاری لیگ حرفه‌ای تکواندو در ایران بود. اولین دوره مربیگری بین المللی زیر نظر کوکی وان و با حضور تعداد زیادی از مربیان پیشکسوت ایرانی در این دهه رقم خورد.

از دهه 80 تاکنون هم ریاست فدراسیون به عهده سید محمد پولادگر است. به رسمیت شناخته شدن مدال آوری تکواندو در المپیک سیدنی و کسب نتایج درخشان در المپیک های ۲۰۰۰ سیدنی، ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن، حضور هادی ساعی نابغه تکواندوی ایران و جهان و مدال آوری سایر قهرمانان تکواندو در میادین مختلف جهانی و آسیایی از عوامل تثبیت مدیریت پولادگر بود.

در دهه 90 شاهد نادیده گرفتن زحمات مربیان سازنده و پایه قهرمانان تکواندو و افت شدید عملکرد او بودیم. چرا که به نظر من مدیریت در ایران حداکثر ۸ سال کارایی داشته و بیش از این روند منفی پیدا میکند.
انتخابات مهندسی شده فدراسیون و انتصاب رؤسای هیات های استان ها توسط او منجر به مهندسی رای های مأخوذه و اعلام خودبه عنوان برنده انتخابات، امری بسیار غیر سالم و غیر شفاف بود. حضور در 3 دوره المپیک سال های اخیر، کسب مقام اول تیمی قهرمانی جهان برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در کره جنوبی با مربیگری رضا مهماندوست از سال های رشد و شکوفایی تکواندو بود.

 

* مدال برنز کیمیا علیزاده به دلیل داشتن استعداد بی نظیر او بود
مدیر اسبق تیم های ملی تکواندو با تاکید بر سیر نزولی این رشته پس از مدال نقره محمد باقری معتمد در سال 2012 اظهار داشت: از آن زمان بود که حذف قهرمانان تکواندو و مربیان پیشکسوت و عدم استفاده از آنان در کمیته فنی و خود فدراسیون آغاز شد چرا که فدراسیون تکواندو بر اساس نظر و رای 2 نفر یعنی محمد پولادگر و حسن ذوالقدری اداره میشد.

سال ۲۰۱۶ المپیک ریو و ۲۰۲۰ ژاپن این روند ادامه داشت. مدال برنزی هم که کیمیا علیزاده دریافت کرد به جهت نخبه بودن و استعداد بی نظیر او در این رشته بود و عمکرد فدراسیون هیچ نقشی در آن نداشت. مقصران اصلی نتایج ده ساله ی اخیر مسئولان ورزش کشور و نمایندگان صاحب رأی مجامع انتخاباتی فدراسیون تکواندو می‌باشند که باید پاسخگوی هواداران باشند .
تکواندو در ایران یک ورزش مردمی است و به دلیل المپیکی بودن هواداران بسیاری را دارد .در دهههای 70 و 80 جزء پرطرفدارترین ورزش های کشور بوده و در ارزیابی عملکرد فدراسیون ها از بهترین های کشور است.

* بودجه و حمایتهای بسیج منجر به معرفی ورزشکاران زیادی شد
پایه و اساس قهرمانی تکواندو و تیم های ملی تکواندو از دو باشگاه نیروی مقاومت بسیج و فتح سپاه پاسداران شروع شد. بودجه و حمایتهایی که نیروی مقاومت بسیج در دههی ۷۰ از این رشته انجام داد ، بازخورد آن در دهه ی 80 نمایان شد که ملی پوشان بی شماری از جمله هادی ساعی ، علی تاجیک ، مهدی بیباک ، امید غلامزاده، وحید عبداللهی، فرهاد اصلانی از مربیان تیم های ملی و همچنین حسن ذوالقدر، مرتضی کریمی، محمد رضا زوار ، سید حسن زاهدی از اعضای تيم مقاومت بسیج به جامعه ورزشی تکواندو معرفی شدند .

ایجاد و توسعه کانون های تکواندو بسیج استان ها ، مسابقات قهرمانی و لیگ های بسیج کشور کمک شایانی به توسعه و گسترش این رشته کرد که همه این حمایت ها به نفع فدراسیون تکواندو اعلام شد.

* سفرهای متعدد و بی شمار برون مرزی پولادگر با هزینه ی بیت المال!
سرمربی اسبق تیم بسیج وزارت اقتصاد و دارایی کشور معضلات کنونی تکواندوی ایران را اینگونه برشمرد: اهدای کمربندهای مشکی افتخاری دان ۸ به رؤسای جمهوری ایران و دان ۵ به رؤسای سازمانهای ورزش که منجر به اتصال این رشته به گرایش های سیاسی می شود.
محدود کردن مسئولیت های اجرایی فدراسیون تکواندو به یک نفرات خاص و با دارا بودن چندین پست متفاوت، حذف و عدم اجازه ی حضور قهرمانان و مربیان پیشکسوت از حضور در حیطه ی مدیریت اجرایی که باعث مهاجرت آنان به کشورهای دیگر و کسب افتخار برای آن کشورها که این موضوع منجر به رویارویی دو قهرمان ما با یکدیگر شد.

داور و مربی بین المللی تکواندو خاطرنشان کرد: عدم به کارگیری افراد شایسته در رأس امور فدراسیون، عدم برنامه ریزی مناسب پیرامون استعدادهای ورزش تکواندو و رها کردن آنان، برخورد حذفی با افراد منتقد این فدراسیون، حذف و اهمیت ندادن به مربیان پایه و قهرمان ساز، شفاف نبودن درآمدهای فدراسیون، عدم اعلام شاخص های انتخاب مربیان تیم های ملی، یکنواخت بازی کردن و فقر تکنیکی و تاکتیکی بازیکنان ایرانی در مقایسه با سایر کشورها، عدم جذب منابع درآمدی فدراسیون، عدم توسعه تکواندو در استان ها از دیگر عواملی است که به بدنه این رشته آسیب وارد کرده است.

سفرهای متعدد و بی شمار برون مرزی پولادگر با هزینه ی بیت المال که هیچ گونه توجیح فنی نداشته و هیچ مرجعی بر آن رسیدگی ندارد .عدم انتخاب قهرمانان تکواندوکار در کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک ایران ، چنانچه ورزش تکواندو از مدال آوران المپیکی می باشند. انحصاری بودن ارتقا کمربند کوکی وان و هر گونه ثبت نام و درخواست شرکت در مسابقات بین المللی و دوره های داوری و مربیگری توسط فدراسیون تکواندو به جهت دریافت هزینه بخشی از دلایل سقوط این رشته است.

* هادی ساعی میتواند فرد شایسته ای برای آینده ی فدراسیون تکواندوی ایران باشد
دارنده مدرک بین المللی مدیریت ورزش از سوی کمیته بین المللی المپیک از رقابت بین پولادگر و ساعی افزود: پولادگر حرف جدیدی برای بیان نداشته و مدیریت سنتی و محدود او پاسخگوی نخبگان ، قهرمانان، مربیان و پیشکسوتان نیست. مدیریت در تکواندو علمی و نوآورانه است، که این موارد با عملکرد پولادگر مغایر است.
ما حتی پیشنهاد استعفای او را هم پس از المپیک لندن ۲۰۱۲ دادیم ولی متاسفانه اصرار او برای ماندن بیشتر بود. پولادگر 21 سال را درجایگاه ریاست فدراسیون و ۸ سالهم به عنوان نایب رئیسی تجربه کرده است و اگر روند همانند گذشته به صورت انتخابات مهندسی پیش رود ، قطعا برنده انتخابات است.
حمید سجادی وزیر ورزش هم که از قهرمانان ورزشی بوده و با قوانین و مقررات آشنا است ، باید با این بی عدالتی ها مقابله نماید. این انتخابات را یک ماه به تعویق انداخته و سرپرست بی طرفی را انتخاب کند تا انتخاباتی صحیح و به دور از چیدمان مهندسی شده داشته باشیم.

فدراسیون تکواندوی ایران نیاز به تحولات و نوآوری دارد. در فدراسیون های دیگر مانند فوتبال و کشتی که بهترین نتایج را کسب کردند، شاهدمدیریت و سکان داری مسئولیت های فدراسیون توسط قهرمانان این رشته هستیم. من فکر می کنم که هادی ساعی میتواند فرد شایسته ای برای آینده ی فدراسیون تکواندوی ایران باشد. او قطعا تحولات شگرفی را ایجاد و تکواندوی ایران را به دوران شکوفایی خود می رساند.

*آمادگی انجام هر گونه کمک به فدراسیون تکواندو را بدون حضور پولادگر دارم
سالم چیگل در پایان ضمن اشاره به فعالیت ها و اقدامات خود در 20 سال اخیر گفت: حامی مالی دو تیم فوتبال ایرانی در مسابقات جام باشگاههای آسیا و مسئول برگزاری بین دو تیم باشگاهی از ایران و عربستان در کشور ثالث بودم. مسئولیت اردوهای خارجی تیم های فوتبال حرفه ای ایران را به عهده دارم. در حال حاضر هم به دلیل علاقه زیاد خود به تکواندو آمادگی انجام هر گونه کمک اعم از مالی یا اسپانسری و یا امور بین المللی را به فدراسیون تکواندو بدون حضور پولادگر خواهم داشت.
سالهای زیادی است که به ورزش ایران در امور بین المللی کمک می کنم. در بخش فرهنگی هم در سال های گذشته نمایندگی چندین دانشگاه را در خارج ازکشور داشتم. امیدوارم بتوانیم این تراژدی غمگین را به زودی به فراموشی سپرده و برای مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی پیش رو با قدرت و انگیزه ی لازم آماده شویم تا بتوانیم همانند گذشته پرچم ایران اسلامی را به اهتزاز در آوریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

دکمه بازگشت به بالا