ثبت ملی زاغه‌های دستکند روستا «ترخین‌آباد»

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد از پیگیری ثبت زاغه‌های دستکند روستا گردشگری ترخین آباد شهرستان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
کامران اکبری‌شایگان، مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد با اعلام این مطلب، گفت: این زاغه‌های دستکند در بیشتر خانه‌های روستایی ترخین آباد وجود داشته و در دوران جنگ جهانی برای فرار از قشون روس و بعدها به عنوان محل نگهداری دام مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد افزود: اکثریت این زاغه‌ها مربوط به کاربرد اقامتی، آیینی، پناهگاه و سکونتگاهی و محل نگهداری احشام بوده اند و بدون شک برای شناخته شدن این آثار ارزشمند باید پیگیری کرد.

وی همچنین با اشاره به درخت ۴۰۰ ساله کهنسال گردوی روستا گردشگری ترخین آباد اضافه کرد: این درخت ۴۰۰ ساله یکی از آثار طبیعی بوده که در سوم مردادماه سال ۸۸ ثبت فهرست آثار ملی طبیعی کشور شده و با توجه به قدمت و کهنسالی واجد ارزش است.
اکبری‌شایگان در ادامه از دیگر آثار ثبت فهرست ملی شده این روستا گردشگری را آسیاب های روستا برشمرد و یادآور شد: در ۱۵ آبان سال ۸۴ آسیاب‌های روستا ترخین آباد با شماره ثبتی ۱۳۶۰۵ ثبت فهرست آثار ملی کشور شده‌اند.

وی با اشاره به وجود این سه آسیاب در روستای ترخین آباد خاطرنشان کرد: این آسیاب‌ها مربوط به دوران قاجار بوده و بیشتر روستاهای شهرستان برای آرد کردن گندم خود از آسیاب‌های این روستا استفاده می‌کرده‌اند ضمن این‌که آب این آسیاب‌ها از آب رودخانه بالادست روستا گردشگری ملحمدره تأمین می‌شده است.
اکبری‌شایگان در ادامه با بیان این‌که شهرستان اسدآباد دارای ۱۵۸ آثار تاریخی و باستانی بوده که ۵۸ اثر آن ثبت آثار ملی کشور شده‌اند، گفت: در سال جاری پیگیری ثبت پنج اثر تاریخی دیگر این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور در دست اقدام قرار دارد که حمام روستا کمک سفلی، حمام شهر آجین، زاغه‌های دستکند ترخین آباد و دو درخت پیراسماعیل بالا و پایین پنج اثر در دست پیگیری برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور هستند و از این پنج اثر دو درخت پیراسماعیل جزء آثار طبیعی به شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا